Kentsel evrimleşme bağlamında akıllı kent uygulamaları üzerine bir model önerisi
A model offer for smart city applications in the context of urban evolution
  1. Tez No: 669522
  2. Yazar: MERT EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KALAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde gerçekleşmekte olan demografik, toplumsal, kültürel, ekonomik ve teknolojik evrimleşme ve dönüşümler bireylerin hayat alanı olan şehirlerin yapısal durumuna etki etmeye ve değiştirmeye başlamıştır. Öncelikle şehirlerde nüfusun artış göstermesi ile birlikte barınma, sağlık ve altyapı sorunları meydana gelmiştir. Ardından emniyet, eğitim, ulaşım, haberleşme ve çevresel bazı kentsel problemler de ortaya çıkmıştır. Bu noktada akıllı kent; kentsel problemlere, şehir hizmet ve faaliyetlerinin meydana getirilmesinde gerçekleşen eksikliklere bilgi ve iletişim teknolojilerinin katkılarıyla çözüm sunmaya yardımcı olacaktır. Hizmet üretimi hususunda yaşamsal kaliteyi üst düzeye çıkartmak maksadıyla ortaya çıkmış olan akıllı kent; içerisinde konumlandığımız bilgi ve iletişim toplumunun hayat alanı olarak görülen kent modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak kent kavramı, kentleşme, kent kuramları, kentsel evrimleşme genel anlamda açıklanmaktadır. Hemen ardından akıllı kent kavramı, akıllı kentlerin ortaya çıkışı, akıllı kentin özellikleri, akıllı kentin hedefleri, akıllı kentin temel bileşenleri, akıllı kent uygulamalarının gerçekleştirilmesi için gerekli faktörler sıralanmaktadır. Son olarak akıllı kent uygulamalarının genel anlamda literatür taraması yapılarak çalışmada ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Kentsel evrimleşme bağlamında akıllı kent yaklaşımı ve akıllı kent uygulamalarının eksik ve aksayan yönlerinin tespiti yapılmıştır. Akıllı kent bileşenlerine ve şehirlerin yapısına uygun bir model geliştirilmeye çalışılmıştır. Şehirlerde yaşamlarını sürdürmekte olan tüm bireylerin hayat kalitelerini yüksek seviyeye çıkartabilecek ve şehirlerde her alanda gelişime destek sağlayabilecek bir akıllı kent model önerisi sunmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The statistic, social, financial and technological advancement and changes that are taking put nowadays have begun to influence and alter the basic condition of the cities, which are the living spaces of people. To begin with of all, with the increase of the population within the cities, settlement, wellbeing and foundation issues have happened. At that point; security, education, transportation, communication and a few natural urban issues emerged. At this point, the smart city; it'll offer assistance to supply solutions to urban issues and lacks within the creation of city administrations and activities with the commitments of data and communication advances. The smart city that risen with the point of maximizing the crucial quality in benefit generation; it rises as a city show that's seen as the living space of the data and communication society in which we are found. To begin with of all, the concept of city, urbanization, urban hypotheses, and urban advancement are clarified in common terms. Quickly after, the concept of smart city, the appearing of smart cities, the characteristics of the smart city, the aims of the smart city, the essential components of the smart city, and the essential variables for the realization of smart city applications are recorded. At long last, the smart city applications were examined in detail within the think about by making a literature review. Within the setting of urban evolution, the lost and insufficient perspectives of smart city approach and smart city applications were determined. A demonstrate reasonable for smart city components and the structure of cities has been developed. It is pointed to offer a smart city show proposition that can increase the quality of life of all people living in cities to a tall level and give bolster for improvement in each field in cities.