Yıldız-seyirci ilişkisi bağlamında Türkân Şoray'ın yıldız kimliği
Türkan Şoray's star identity in the context of star-audience relationship
  1. Tez No: 669523
  2. Yazar: EBRA USTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÖZYILMAZ YILDIZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yıldız kavramını anlamak, toplumu anlamak açısından önemlidir. Bir zamanlar dünyaya hakim olan yıldızlık sistemi, Yeşilçam döneminde Türkiye sinemasının da önemli bir ayağı olmuştur. Türkan Şoray ise Türkiye sinemasındaki en önemli, en çok baş rol oynayan yıldızlardan biridir. Bu tezde yıldızın üretimi, pazarlaması ve tüketimi, Yeşilçam döneminde yıldızlık, Türkan Şoray'ın kariyerini inşa etme süreci ve dönüşümü incelenmiş; Türkan Şoray'ın seyirciyle ilişkisi Foto Roman Dergisi'ndeki köşe yazılarıyla anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Understanding the concept of stardom is important in understanding society. Starsystem, which has once dominated the world, has been a major pillar of the cinema in Turkey during the Yeşilçam period. In this context, Turkan Soray is one of the most important actors to play in lead roles during this time in Turkey. In this thesis, stardom, production, marketing and consumption of the star, stardom in the Yeşilçam period, the process of building Türkan Şoray's career and its transformation were examined; and Türkan Şoray's relationship with the audience was explained through her column in Foto Roman Magazine.