Birinci Dağlık Karabağ Savaşı göçmenlerinin sosyo-ekonomik sorunları: Bakü Binegedi ilçesi örneği
Socio-economic problems of the First Nagorno-Karabakh War immigrants: The case of Baku Binagadi region
- Tez No: 669530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ÖYKÜ DÖNMEZ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tez çalışmasına konu olan göç olgusu; insanların, sosyal, siyasi, ekonomik veya toplumsal nedenlerden dolayı yaşadığı yerleri değiştirmesi eylemidir. Bu durum, zorunlu ve bireylerin, kendi isteğine bağlı olarak gönüllü bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda, göç eden bireylerin, yeni yerleşim yerlerinde sosyo-ekonomik sorunlarla karşılaşabilmeleri olasıdır. Araştırma, 1991-1993 tarihinde Birinci Dağlık Karabağ savaşı sonrası zorunlu göçe maruz kalan Azerbaycan Türk'lerinin karşılaştıkları sosyo-ekonomik sorunların belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda, Bakü'nün Binegedi ilçesine bağlı zorunlu göçmenlerin bir arada yaşadığı Ağasadık Geraybeyli mahallesi araştırma alanı olarak seçilmiştir. Yapılan araştırma, nitel araştırma desenlerinden olan örnek olay veya durum çalışması yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, zorunlu göçmenlerin yaşadığı mahallede on beş zorunlu göçmen ile görüşülmüş ve veriler elde edilmiştir. Görüşme sürecinde 14 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcıların izni içerisinde görüşmeler kayıt altına alınmış ve daha sonra ise 2010 Microsoft Office Word programına aktarılarak doküman şeklinde oluşturulmuştur. İçerik analizi yöntemi ile çözümlenen veriler, MAXQDA Analytcs 20 programıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen verilere göre; Dağlık Karabağ zorunlu göçmenlerinin, göç sonrası sosyo-ekonomik sorunlarla karşılaştıkları görülmüştür. Zorunlu göçmenlerin, en çok karşılaştıkları sosyo-ekonomik sorunlar sırayla; barınma, işgücü piyasası, beslenme, sağlık ve eğitim alanlarında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of immigration; It is the act of people changing their place of residence due to social, political, economic or social reasons. This situation is carried out compulsorily and voluntarily depending on the individual's wishes. In this context, it is possible for migrants to encounter socio-economic problems in their new settlements. The research was carried out in order to determine the socio-economic problems faced by the Azerbaijani Turks who were subjected to forced migration after the First Nagorno-Karabakh War in 1991-1993. In this context, Agasadık Geraybayli neighborhood? Where forced migrants live together in Baku`s Binagadi district, has been selected as the research area. The research was carried out with the case study method, one of the qualitative research designs. The data were obtained by interviewing fifteen forced migrants in the neighborhood where the forced migrants live. During the interview process, a semi-structured interview form consisting of 14 questions was used. With the permission of the participants, the interviews were recorded and transferred to the 2010 Microsoft Office Word program and transformed into a document. The data were analyzed with content analysis method and analyzed with MAXQDA Analytcs 20 program. According to the data obtained as a result of the research; It was observed that the Nagorno-Karabakh forced migrants faced socio-economic problems, especially those who received post-migration housing, labor market, nutrition, health and education.