Ortaokul öğrencilerinin, öğretmenlerinin ve yöneticilerinin müzik dersine ilişkin algılarının belirlenmesi: Bir metafor analizi çalışması
Determining the perceptions of middle school students, teachers and administrators regarding music lesson: A metaphor analysis study
- Tez No: 669539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZALTUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Geçmişten günümüze müzik toplumsal alanın bir parçası olmuştur. Toplumların kendilerine özgü kültürlerini barındırdıkları müzik ile gündelik hayat içerisinde iletişim sağlanmasında yardımcı olan metaforlar oldukça önemlidir. Yeni bir kavramla karşılaştığımızda o kavramı genelde daha iyi bildiğimiz kavramlarla eşleştiririz. Bu sebeple metaforlar anlaşılması güç kavramların benzetmeler ile ifade edilmesinde, anlaşılmasında hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde Eğitim bilimleri çalışmalarında özellikle müzik derslerinde metaforlardan yararlanıldığı dikkat çekmektedir. Bu çalışma kapsamında ortaokul öğrencilerinin, öğretmenlerinin ve yöneticilerinin müzik derslerine ilişkin görüşleri metaforlar aracılığıyla elde edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Sivas ili merkez ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda öğrenim görmekte olan 293 öğrenci, 20 okul yöneticisi ve 45 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri, ortaokul öğrencilerinin, öğretmenlerinin ve yöneticilerinin müzik dersine ilişkin sahip oldukları algıları ortaya koymak amacıyla“Müzik dersi … gibidir. Çünkü … ”ifadelerini tamamlamaları istenen bir form aracılığıyla elde edilmiştir. Bu sayede değişen eğitim sistemi kapsamında müzik derslerine ilişkin ilköğretim kademelerinde yer alan öğrenciler, öğretmenler ve okul yöneticilerin görüşlerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Bulgulardan elde edilen sonuçlara bakıldığında hem okul yöneticilerin hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin müzik dersi ile hayat metaforunu birleştirdiği görülmekle birlikte, bu üç kesimin de müzik dersi ile ilgili geliştirici, yol gösterici temalarında hemfikir olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
From past to present, music has been a part of the social sphere. Metaphors that help communities communicate in everyday life with music that contains their unique cultures are very important. When we encounter a new concept, we usually match that concept with the concepts we know better. For this reason, metaphors appear in all aspects of life in the expression and understanding of difficult-to-understand concepts with analogies. Currently, it is noted that metaphors are used in educational studies, especially in music classes. As part of this study, the opinions of Secondary School students, teachers and administrators about music lessons were sought to be obtained through metaphors. Study Group, 2019-2020 Central Secondary School in Sivas province 5, 6, 7 and 8. there are 293 students, 20 school administrators and 45 teachers attending classes. The study's data is“like a music lesson ... ”in order to reveal the perceptions secondary school students, teachers and administrators have about the music lesson. Because ... " was obtained through a form in which they were asked to complete their statements. In this way, within the framework of the changing education system, the opinions of students, teachers and school administrators in the primary levels related to music lessons were tried to be reached. Looking at the results from the findings, it seems that both school administrators, teachers and students combine the metaphor of life with the music lesson, but all three segments agree on the developer, guiding themes related to the music lesson.