Müzik öğretmenlerinin okullarında müzik etkinliği oluşturmada karşılaştıkları problemlerin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the problems faced by music teachers in creating music activities in their schools, according to teachers' opinions
- Tez No: 882360
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, müzik öğretmenlerinin görev yaptıkları kurumlarda, müzik etkinliği oluşturmada karşılaştıkları problemlerin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır Araştırmada bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevli müzik öğretmenlerinin belirli gün ve haftalarda okullarında etkinlik hazırlarken idare, öğretmen, veli ve öğrencilerin tutum ve davranışlarının belirlenmesi ve bu hazırlık safhasında müzik öğretmenlerinin ne gibi zorluklar ile karşı karşıya kaldıklarının tespiti yapılmıştır. Araştırma betimsel bir araştırma olup, tarama modelindedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmış olup, açık uçlu soruya verilen cevaplara içerik analizi yapılmıştır. Veri toplamak amacı ile kullanılan ankette; kişisel bilgiler ile ilgili 7 soru,“Müzik öğretmenlerinin müzik etkinliği hazırlamada karşılaştıkları okul idaresi kaynaklı problemler”,“öğrencilerin müzik etkinliklerine katılım durumları”,“araç gereç ve fiziksel mekan problemleri”,“müzik öğretmenlerinin müzik etkinliği hazırlamada karşılaştıkları öğrenci velisi kaynaklı problemler”,“müzik öğretmenlerinin müzik etkinliği hazırlamada karşılaştıkları diğer problemler”başlıklarına göre sınıflandırılmış 29 kapalı uçlu soru ve konuya ilişkin öğretmen görüşlerini almaya yönelik 1 açık uçlu soru olmak üzere toplam 30 soru sorulmuştur. Öğretmen görüşlerini belirlemeye yönelik kapalı uçlu 29 soru için“hiç (1), kısmen (2), orta düzeyde (3), büyük ölçüde (4), tamamen (5)”şeklinde cevapların yer aldığı“Beşli Likert”tipi derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; müzik ders saatlerinin ortaokul ve lise kademelerinde yetersiz olması, provalar için müzik öğretmenlerinin süre sıkıntısı çekmesi, müzik dersliği ve enstrüman donanımının yetersiz olması ve ayrıca okul yönetimlerinin gerekli kolaylığı yeterince sağlamaması vb. sorunlar müzik öğretmenlerinin okullarında müzik etkinliği oluşturmada karşılaştıkları temel sorunlar olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the problems that music teachers encounter in creating musical activities in the institutions where they work, according to teachers' opinions. In this context, the research aims to determine the attitudes and behaviors of the administration, teachers, parents and students while preparing activities in schools on certain days and weeks of music teachers working in the Ministry of National Education. During this preparation phase, it was determined what difficulties music teachers faced. The research is a descriptive research and has a survey model. Survey technique was used as a data collection tool in the research, and content analysis was conducted on the answers given to the open-ended question. In the survey used to collect data; 7 questions related to personal information,“Problems that music teachers encounter in preparing music activities due to school administration”,“participation status of students in music activities”,“problems with equipment and physical space”,“Problems that music teachers encounter in preparing music activities due to students' parents”, A total of 30 questions were asked, including 29 closed-ended questions classified according to the headings“other problems that music teachers encounter in preparing music activities”and 1 open-ended question to obtain teachers' opinions on the subject. A“Five-Point Likert”type rating scale was used for 29 closed-ended questions to determine teachers' opinions, with answers such as“not at all (1), partially (2), moderately (3), to a large extent (4), completely (5)”. As a result of the research; Insufficient music lesson hours in secondary and high school levels, music teachers having limited time for rehearsals, inadequate music classroom and instrument equipment, and school administrations not providing the necessary facilities, etc. These problems have been identified as the main problems faced by music teachers in creating music activities in their schools.