Felsefenin ışığında hümanizm ve dokuzuncu senfoni
Humanism and the ninth symphony in the light of philosophy
- Tez No: 669541
- Danışmanlar: PROF. DR. İOANA KUÇURADİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada, Beethoven'in Dokuzuncu Senfonisinin farklı şekillerde değerlendiriliyor olmasının önemli bir sorun olduğu noktasından hareket edilmektedir. Eserin değerlendirilmelerinin, çoğunlukla değer biçmeler ve değer atfetmeler olduğunu gösterme amacını taşıyan bu çalışmada, bu değerlendirmelerin yol açtığı çıkmaz ele alınmakta; aynı zamanda, bu tür değerlendirmelerde kullanılan kavramların içerikleri açıklığa kavuştırulmadan ya da bilgisel olmayan içeriklendirmelerle kullanıldığı, yapıldığı gösterilmekte ve bu kavram içeriklendirmesinin felsefî bakışla nasıl yapılabileceğinin üzerinde durulmaktadır. Ayrıca çalışmada felsefî bakışın ve bilginin, söz konusu eserin doğru değerlendirilmesine ne gibi katkılar yapabileceği konusu irdelenmekte, bu bilgiler ışığında eserin hümanizm temelinde ne şekilde değerlendiriebileceği konusu incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The starting point of this study is that the evaluation of the Ninth Symphony of Beethoven in different ways, is an important problem. The study shows that the evaluations of this work are mostly a value imputation or value ascription and discusses how this problem has appeared and which is the impasse it leads to. The study shows that the terms used for these evaluations are not sufficiently classified or clearly conceptualized and if is possible to make a conceptualization by a philosophical approach. The study also discusses the contribution of philosophical approach and knowledge to the right evaluation of this work and examines how this work coyld be evauated in the light of humanism.