Merkezileşme sürecinde Mardin'de imar ve inşa faaliyetleri
Zoning and construction activities in Mardin during the Ottoman centralization process
  1. Tez No: 669549
  2. Yazar: ÖMER FARUK ATİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FASİH DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, Osmanlı Devleti'nde yeni bir anlayış olarak ortaya çıkan merkezileşmenin, Tanzimat Dönemi ve sonrasında da imparatorluğun en ücra köşesine kadar hissettirilmek istenmesi sonrasında Anadolu coğrafyasında bir taşra kenti olan Mardin'de Osmanlı merkezî iktidarının kentsel mekân üzerinde gerçekleştirilen müdahalesini temsil eden kamusal alan yapılarının imar ve inşa süreçlerini konu etmektedir. Tanzimat Dönemi Osmanlı merkezî iktidarının geleneksel yapısından uzaklaşması ile birlikte kentsel mekân tasavvurunda değişimler yaşanmasına neden olmuştur. Tezin kapsamı, Osmanlı Devleti'nin merkezden uzak bir yerinde bulunan Mardin'in Tanzimat Dönemi ve sonrası devam eden dönemlerin uygulamalarından etkilenmeye başladığı (1850-1914) sürecinde imar ve inşa edilen kamusal yapılar ile sınırlıdır. Bu dönemde inşa edilen kamusal yapıların arasında; hükümet konağı, belediye dairesi, askerî kışla, hapishane, hastane, mektepler ve dinî ibadetgâhların yanı sıra yabancı devletlere ait misyon yapıları ve onarıma muhtaç diğer yapıların tamir edilmesi gibi durumlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is focuses on the development and construction processes of public building represent the intervention of the Ottoman central government on urban space in Mardin, a provincial city in Anatolia, after the Tanzimat period and its afterward as a new understanding of the Ottoman state was intended to be felt to the farthest corner of the empire. With the departure of the Ottoman Central power from its traditional structure in the Tanzimat period together they have led to changer in urban place plan. The scope of thesis, located in a decentralized part of the Ottoman Empire from the application of the Tanzimat period and sıbsequent period of Mardin (1850-1914) is limited. Among the public buildings built during this period: goverment house, municipal offices, military barracks, prisons, hospitals, schools and religious places as well as mission structures belonging to foreign states and other structures in need of repair cases such as repair are exemined.