Bölge temeline göre örgütlenmiş endüstri işletmelerinin karar alma işlemlerinde merkezleşme ve merkezleşmeme sorunları ve OTOSAN A.Ş.'deki uygulama
- Tez No: 13351
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Yönetimin temel fonksiyonlarından biri etkin kararlar almak ve bu kararları uygulamaya koymaktır. Büyüyen ve birimleri fiziksel olarak uzakta bulunan işletmelerde tek merkezden etkin kararlar almak güç olmaktadır. Bu yüzden işletme içerisinde yeni karar noktaları oluşturularak merkezleşmeme uygulamasına gidilmektedir. Bu çalışmada, bölge temeline göre örgütlenmiş endüstri işletmelerinin karar alma işlemlerinde merkezleşme ve merkezleşmeme sorunları incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde bölge temeline göre örgütlenmiş endüstri işletmeleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde karar alma işlemleri hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde her iki bölümde dikkate alınarak karar alma işlemlerinde merkezleşme ve merkezleşmeme sorunlarına değinilmiştir. Dördüncü bölümde Otosan A.Ş.'nin karar alma işlemlerinde merkezleşme ve merkezleşmeme sorunlarına değinilmiş" ve üçüncü bölümde anlatılanlarla karşılaştırılarak, analiz ve yorumlar yapılmıştır. Çalışmanın sonunda da genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the main functions of management is to make active decisions and to put these decisions into practise. In enterprises, that develops and of which their units are physically far from center, it becomes difficult to make active decisions from one center. Therefore, the methods of decentralization are applied by forming new decision points in enterprise. In this study, the problems of centralization and decentralization on processes of making decisions of the industrial enterprises organised regionally are tried to be examined. In the first chapter, it is given information about the industrial enterprises organised regionally. In the second chapter, it is given detailed informa tion about the processes of making decisions. In the third chapter, it is mentioned about the problems of centralization and decentralization on the processes of making decisions by considering the first and second chapters. In the fourth chapter, the problems of centraliza tion and decentralization on the processes of making decisions of Otosan A.Ş. are examined and analysis and commentaries are made by making a comparison with the third chapter. In the end of the study, a general appreciation is made.