Departmanlı mağazalarda başlangıç satış eğitimi ve ordu pazarlarındaki inceleme
Initial training for new salespeople of department stores and application in Ordu Pazarları
- Tez No: 15806
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET DEPARTMANLI MA?AZALARDA BAŞLANGIÇ SATIŞ E?İTİMİ VE ORDU PAZARLARI'NDAKİ İNCELEME Departmanlı mağazalarda başlangıç satış eğitimini açıklayan çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde departmanlı mağaza kavramı tanımlanmış, bu mağazaların tarihi gelişimi ve özellikleri incelenmiştir. İzleyen ayrımlarda departmanlı mağazaların faaliyetlerini etkileyen faktörler ve bu mağazaların organizasyon yapıları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu bölümün son ayrımında ise Türkiye'deki departmanlı mağazaların durumu ve sorunla rına ayrıntılı olarak değinilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümü, personel eğitimi, satış eğitimi ve departmanlı mağazalarda başlangıç satış eğitimini kapsamaktadır. Bu bölümün ilk ayrımında, personel eğitimine duyulan ihtiyaç açıklanmıştır. İkinci ayırımda satış eğitimi ve amaçları, satış eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi ve uygulama yöntemleri incelenmiştir. Bu bölümün son ayrımında ise, departmanlı mağazalarda başlangıç satış eğitiminin fonksiyonel özellikleri ile merkezleşme ve merkezleşmeme uygulamalarına ayrıntılı olarak değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde çalışmamıza en yakın örneklerden biri olması nedeniyle, ORDU PAZARLARI ' ndaki başlangıç satış eğitiminin uygulanmasını ortaya koymayı amaçlayan bir incelemeye yer verilmiştir. Çalışmanın sonunda ise, sonuç ve yorumlarla çalışmanın bir değerlemesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INITIAL TRAINING FOR NEW SALESPEOPLE OF DEPARTMENT STORES AND APPLICATION IN ORDU PAZARLARI Our study consists of three sections which explains initial training for new salespeople in department stores. In the initial presentation, a concept of department store is defined and then historical development and characteristics of these stores are examined. In the following chapters, basic factors affecting the operations of department stores and organization structures of these stores are examined in detail. And in the last chapter of this initial section, situation and problems of department stores in Turkey are touched on in detail. The second section of the case study contains personnel training, sales training and initial training for new salespeople in department stores. In the first chapter of this section, need for personnel training is explained. In the second chapter, sales training and its aims, determination of requirements of sales training and application methods of sales training are examined. In the last chapter of this section, functional properties and applications of centralization and decentralization of initial training for new salespeople in department stores are touched on in detail. In the third and final section, due to being one of the most close samples to our study, there is an application which aims to put forward the initial training for new salespeople of ORDU PAZARLARI. Finally an evaluation of the paper with results and comments is provided.