Bir gündem analizi olarak sosyal ağ popülizmi: Türkiye ne konuşuyor
Social network populism as an agenda analysis: What is Turkey talking about
  1. Tez No: 669554
  2. Yazar: SİNEM YAŞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Web 2.0 teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte başlayan paylaşım süreci sosyal ağlarda günlük olarak vakit geçiren insanların bilgi, fikir ve duygu paylaşımı yaptığı dijital yaşamın ana kaynakları olarak görülmektedir. Facebook, Twitter, Youtube gibi sosyal ağ siteleri bu duygu durumlarının paylaşılmasını sağlamakla birlikte hızla yayılan bir bilgi akışının artışı ile toplumsal yapıda önemli bir yer almaktadır. Sosyal medyanın bu yakın zamanlı kullanıcı artışı Twitter'ı da büyük oranda etkilemeyi başarmıştır. Özellikle Twitter'da sunulan 280 karakter ile durum güncellemesi yapma olanağı sunulması, kullanıcılara düşüncelerini en kısa şekilde nasıl aktaracağını göstermekle birlikte o an gündem de olan konular hakkında da bilgi sahibi olmasını ve bu konularda yorumda bulunabilmesini sağlamaktadır. Kullanıcıların en çok konuşulan konular olan gündemden haberdar olabilmesi için anahtar kelime tabanlı popüler trend listesi oluşturan Twitter, aynı zamanda“#”diyez sembolü ve ardından gelen anahtar kelime ile bu konu hakkında yorum yapılabilmesinin önünü açmaktadır. Hashtag olarak adlandırılan bu formülleşmiş anahtar kelimeler, Twitter algoritması ile birlikte ortaya çıkmakta ve birçok araştırmacı tarafından verisel sonuçlar ile araştırılma yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada da, Twitter'ın algoritmik oluşturduğu ve hazır olarak elde edilen günlük top 20 popüler trendler olan hashtagler gün içerisinde toplumun konuştuğu konularda içerik bilgisi vermesi nedeniyle inceleme altına alınmaktadır. Twitter'ın Türkiye'de hâlihazırda kullanımından toplanan veriler ile toplumun hem bu mecrayı ne şekilde kullandığı hem de kamuoyu-gündem arasındaki ilişki ile bu platforma bu ilişkinin nasıl yansıdığı araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The sharing process that started with the development of Web 2.0 technologies is seen as the main source of digital life where people who spend their time on social networks on a daily basis share information, ideas and emotions. While social networking sites such as Facebook, Twitter, and Youtube enable these emotional states to be shared, they have an important place in the social structure with the increase of a rapidly spreading information flow. This recent increase in users of social media has also managed to affect Twitter to a great extent. In particular, providing the opportunity to update the situation with 280 characters presented on Twitter enables users showing how to convey their thoughts as soon as possible as well as to be informed about the issues that are on the agenda at the time and to be able to comment on these issues. Creating a keyword-based popular trend list for users to be aware of the most talked-about agenda, Twitter also paves the way for commenting on this topic with the symbol“#”followed by the keyword. These formulated keywords, called hashtags, emerge with the Twitter algorithm and allow many researchers to search with data results. In this study, the hashtags, which are the top 20 popular trends daily, created algorithmically and readily obtained by Twitter, are examined because they provide content information on the subjects that the society speaks during the day. With the data collected from the use of Turkey's already on Twitter; how the society uses this media, the relationship between the public and the agenda, and how this relationship reflects on this platform are investigated.