Farklı yüzey bitirme işlemleri uygulanan CAD-CAM porselen bloklarının içeceklere bırakıldıktan sonraki renk ve yüzey değişimlerinin incelenmesi
Investigation of color and surface changes of cad-CAM porcelain blocks applied different surface finishing processes after leaving to beverages
- Tez No: 669561
- Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY BOLAYIR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı yüzey bitirme işlemleri uygulanan CAD-CAM porselen bloklarının içeceklere bırakıldıktan sonraki renk ve yüzey değişimlerinin incelenmesidir. CAD/CAM bloklardan Monolitik Zirkonya (Z), Vita Suprinity (VS) ve Vita Enamic (VE) kullanılırken kontrol grubu olarak Feldspatik Porselen (FP) kullanıldı. 4 farklı materyal, 2 farklı yüzey bitirme işlemi (Manuel polisaj (M), Glaze (G)) ve 2 farklı içecek (şarap, kahve) olmak üzere toplam 16 adet alt grup oluşturuldu ve her grupta 8'er tane olmak üzere toplam 128 adet örnek elde edildi. İçeceklere bırakılmadan önce ve bırakıldıktan 14 gün sonra renk değerleri spektrofotometre, yüzey pürüzlülük değerleri ise optik profilometre kullanılarak ölçüldü ve SEM görüntüleri alındı. Tüm gruplar karşılaştırıldığında ortalama pürüzlülük değeri en az manuel polisaj uygulanmış VE (VEM:0,20) grubunda, en çok manuel polisaj uygulanmış FP (FPM:0,23) grubunda bulundu. En büyük renk değişimi kahveye bırakılan FPM (3,70) grubunda görülürken en az renk değişimi ise şaraba bırakılan VEM (0,50) grubunda bulundu. Çalışmanın sonuçlarına göre yüzey bitirme işleminden sora Ra değerlendirildiğinde FP, VS, Z' de glaze işlemi önerilirken, VE' de manuel polisaj önerilmektedir. Renk değişimine bakıldığında Z ve VE' de glaze uygulanan gruplar daha fazla renk değişimi gösterirken VS' de manuel polisaj daha fazla renk değişimi göstermiştir. FP' de şarap glaze uygulanan örneklerde, kahve ise manuel polisaj uygulan örneklerde daha fazla renk değişimine neden olmuştur. Kahveye bırakılan FPM grubu hariç tüm renk değişimleri klinik olarak kabul edilebilir seviyelerdedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the color and surface changes of CAD-CAM porcelain blocks applied different surface finishing processes after leaving to beverages. Monolithic Zirconia (Z), Vita Suprinity (VS) and Vita Enamic (VE) were used from CAD / CAM blocks, Feldspathic Porcelain (FP) was used as the control group. A total of 16 subgroups were created, including 4 different materials, 2 different surface finishing processes (manual polishing (M), glazing (G)) and 2 different beverages (red wine, coffee), and a total of 128 samples were obtained, 8 in each group. Color values were measured using a spectrophotometer, surface roughness values were measured using an optical profilometer before and 14 days after being put into drinks, and SEM images were taken. When all groups were compared, the average roughness value was found to be the least in the VEM (0.20) and the most in the FPM (0.23) group. While the biggest color change was seen in the FPM (3.70) group left to coffee, the least color change was found in the VEM (0.50) group left in wine. According to the results of the study, when Ra is evaluated after the surface finishing process, while glazing is recommended in FP, VS, Z, manual polishing is recommended in VEM. When the color change is examined, the groups applied to glaze in Z and VE showed more color change, while manual polishing in VS showed more color change. In FP, while wine caused more color change in samples applied to glaze, coffee caused more color change in samples applied manual polishing. All color changes are at clinically acceptable levels, except for the FPM group left in coffee.