Kronik venöz yetersizlikte kodlamayan RNA düzeylerinin belirlenmesi ve hastalık ciddiyetine etkisi
Determination of non-coding RNA levels in chronic venous insufficiency and its effects on disease severity
- Tez No: 669565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EVRİM BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kronik venöz yetersizlik (KVY), patolojik kapak yetersizliği veya venöz tıkanıklık nedeniyle venöz hipertansiyona bağlı gelişen ve telenjiektazilerden ağrılı variköz venlere ve hatta cilt ülserleri gibi ciddi komplikasyonlara sebep olan önemli bir sağlık problemidir. Bu çalışmada, KVY tanısı olan hastaların lökositleri ve variköz damarlarındaki kodlamayan RNA'ların ifade düzeylerinin analizi ve hastalık ile ilişkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla, KVY gelişmiş orta ve ciddi semptomları olan hastalardan pake ekzisyonu uygulaması esnasında alınan variköz ven dokuları ile kan örneklerinde (n= 56) ve kontrol grubundan alınan normal safen ven dokuları (n=8, koroner“by-pass”orerasyonu esnasında) ile kan örneklerinde (n=37) aday kodlamayan RNA'ların ifade düzeyleri kantitatif RT-PZR ile belirlendi ve klinik veriler ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bu çalışmada, KVY hasta grubunda kontrole göre lncRNA-AK021444 ifade düzeyinin, lökositlerde 4,5 kat artarken (p=0.015), venöz dokularda 12,8 kat azaldığı bulundu (p=0.0001). Ayrıca, KVY'li hastaların venöz dokularında miR-222 ifade düzeyinin 7,4 kat arttığı belirlendi (p=0.016). Ek olarak, KVY hasta grubunun lökositlerinde kontrole göre, miR-202 ifade düzeyinin 32 kat (p=0.0001), lncRNA-GAS5'in ise 51 kat azaldığı (p=0.0001) belirlendi. Kodlamayan RNA'ların ifade düzeyleri cinsiyete göre alt gruba ayrıldığında tüm grup ile benzer profilde olduğu belirlendi. Yapılan ROC analizlerinde lökositlerde azalan ifade düzeyleri olan miR-202 ve GAS5 ile artan ifade düzeyi olan AK021444'in KVY'nin tanısı için aday biyobelirteçler olabileceği belirlendi. Sonuç olarak, ilk defa bu çalışmada araştırılan dört aday kodlamayan RNA'dan üçünün (miR-202, AK021444 ve GAS5) tanıda kullanılabilecek biyobelirteç adayları olabileceği gösterildi. KVY'li venöz damar dokularında değişen ifade düzeyleri nedeniyle miR-222 ve AK021444 kodlamayan RNA'ların hastalık patogenezindeki rolünü belirlemek için daha detaylı analizlere ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The chronic venous insufficiency (CVI) is a major health problem that develops due to venous hypertension due to pathological valve insufficiency or venous obstruction and causes serious complications such as telangiectasia, painful varicose veins and skin ulcers. In this study, it was aimed to investigate the effect of non-coding RNAs in the blood circulation and varicose veins of patients diagnosed with CVI on severity of the disease. In this study, it was aimed to determine the non-coding RNAs expression levels in the leukocytes and varicose veins of patients with CVI and their associations with CVI.. For this purpose, expression levels of candidate non-coding RNAs in varicose vein tissues and blood samples (n=56) taken from patients with moderate and severe symptoms with CVI, and normal saphenous vein tissues (n=8, during coronary by-pass operation) and blood samples (n=37) taken from the control group, were determined by quantitative RT-PCR and compared statistically with clinical data. In this study, expression level of lncRNA-AK021444 increased 4.5 times in leukocytes (p=0.015) while decreased 12.8 times in venous tissues (p=0.0001) of CVI patients compared to the control group. Besides, expression level of miR-222 increased 7.4 times in venous tissues of CVI patients (p=0.016). In addition, it was determined that expression levels of miR-202 decreased 32 times (p=0.0001) and lncRNA-GAS5 decreased 51 times (p=0.0001) in leukocytes of CVI patient group. When subdivided accoring to sex, expression levels of non-coding RNAs were determined to be in same profile as whole study groups. In the ROC analysis, it was determined that miR-202 and GAS5, which have decreased expression levels, and AK021444, which has increased expression level in leukocytes, could be candidate biomarkers for the diagnosis of CVI. As a result, it was shown for the first time three of the four candidate non-coding RNAs that investigated in this study could be biomarker candidates that could be used in diagnosis. More detailed analyzes are needed to determine the role of miR-222 and AK021444 in the pathogenesis of the disease due to varying expression levels in venous vascular tissues with CVI.