18-65 yaş arası bireylerde uyku kalitesi ve ilişkili faktörler
Sleep quality and related factors in individuals aged between 18-65
- Tez No: 669568
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kaliteli uyku, bireylerin uyandıktan sonra kendini yeni bir güne hazır hissetmesi, zinde ve formda olmasıdır. Birçok klinik ve sosyal durumla ilişkili olduğu bilinen uyku kalitesinin önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Bu çalışmada, 18-65 yaş arasındaki kişilerin sosyo-demografik özellikleri, uyku alışkanlıkları ve hastalıkları ile uyku kaliteleri değerlendirilerek aralarındaki ilişkinin gösterilmesi amaçlanmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı kesitsel tipte planlanan bu çalışma 01.05.2020-01.12.2020 tarihleri arasında, etik kurul onayını takiben, internet ortamında oluşturulan anket formu uygulanarak yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, belirlenen tarihlerde herhangi bir sebeple online anket linkine ulaşan 18-65 yaş arasında olan bireyler oluşturmaktadır. Çalışmaya başlanılan tarihlerde tüm dünyayı etkisi altına alınan Covid-19 pandemisinin yaratmış olduğu bulaş ihtimali çekincesi nedeniyle online anket yöntemi tercih edilmiştir. Hazırlanan ankette; bireylerin sosyodemografik özellikleri, yaşam tarzı, alışkanlık ve kronik hastalıklarına yönelik bir anket formu ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKI) anket formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; çalışmada sürekli değişkenler normal dağılıma uygunluğa göre sadece sayısal olarak, kategorik değişkenler ise frekans ve ilgili yüzde değerleriyle ifade edilmiştir. Sürekli değişkenlerin normal dağılım gösterip göstermediği (standardize edilmiş bir ölçek olmadığı için) değerlendirilmemiştir. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılması kikare testi ya da Fisher'in kesin ki-kare testi ile yapılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: A good quality sleep means that individuals feel fit, healthy and ready for a new day after wake up. The importance of sleep quality, which is known to be associated with many clinical and social conditions, is better understood every day. In this study, it is aimed to show and evaluate the relation between sleep quality of people between the ages of 18-65 and their sociodemographic characteristics, sleep habits and diseases. MATERIAL AND METHOD: This study, which was planned in a descriptive cross-sectional type, was carried out between 01.05.2020-01.12.2020 by applying a questionnaire form created on the internet in line with the approval of the ethics committee.The population of the study consists of individuals between the ages of 18-65 who participate in the online survey link for any reason on the specified dates. Because of Covid-19 pandemic that had been affecting the whole world since the beginning of the study, the online survey method was preferred in order not to create the possibility of contamination. With the prepared questionnaire, questions about the sociodemographic characteristics, lifestyle, daily habits and chronic diseases of the individuals were asked to the participants and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) questionnaire was applied. During the evaluation of the data obtained in this study, continuous variables were expressed only numerically according to their suitability to normal distribution, while categorical variables were expressed with frequency and percentage values.Whether continuous variables show normal distribution or not has not been evaluated due to there is not a standardized scale.Comparison of categorical variables was made using the chi-square test or Fisher's exact chi-square test.