DR LÜTFİ KIRDAR TUZLA EĞİTİM AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNE KAYITLI 18-65 YAŞ ARASI BİREYLERDE SUBJEKTİF BELLEK YAKINMASI VE İLİŞKİLİ FAKTÖRLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ
EVALUATION OF SUBJEKTİVE MEMORY COMPLAİNTS AND RELATED FACTORS FOR INDIVIDUALS BETWEEN THE AGES OF 18 AND 65 REGİSTERED TO DR LÜTFİ KIRDAR TUZLA EDUCATION FAMİLY HEALTH CENTER
- Tez No: 708403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖNER, UZMAN MÜJGAN KAYA TUNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Unutkanlık şikâyeti genellikle yaşlılık çağındaki hastalarda sık gözlenmekle birlikte günlük pratiğimizde geriatrik hastalar dışında da unutkanlık şikâyetinin gittikçe arttığı gözlenmektedir. Yapılan çalışmalarda subjektif bellek yakınmalarının ilerleyen dönemlerde demans gibi bilişsel bozulmalarda artışlara yol açtığı bildirilmektedir. Bu nedenle günlük pratiğimiz içinde subjektif bellek yakınmalarının taranması önemlidir. Bu çalışmanın amacı aile sağlığı merkezimize kayıtlı 18-65 yaş arası hastaların subjektif bellek yakınmalarını belirlemek ve bu yakınmalarla sosyodemografik özellikler, depresyon ve anksiyete düzeyleri, uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel ve tanımlayıcı nitelikteki çalışmamıza 1 Haziran 2019 -31 Temmuz 2019 tarihleri arasında S.B.Ü. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Tuzla Eğitim Aile Sağlığı Merkezi (E-ASM)'ne başvuran 18-65 yaş arası hastalar dahil edilmiştir. Katılımcılara yüz yüze görüşme tekniği ile Sosyodemografik form, Subjektif Bellek Yakınmaları Ölçeği (SBYÖ), Pitsburg Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKO) ve Hastane Anksiyete-Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 360 kişi dahil edilmiş olup katılımcıların %45,6'sı bellek yakınması şikayeti olduğunu belirtmiştir. SBYÖ puanı ile yaş arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. SBYÖ puanları kadınlarda erkeklere göre daha yüksek olarak bulunmuştur. Obez bireylerde SBYÖ puan ortalaması anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Subjektif bellek yakınmaları ile Hemoglobin düşüklüğü arasında anlamlı ilişki bulunmuş B12 vitamin düzeyi, TSH, ve D vitamini düzeyi arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Katılımcıların SBYÖ puanları ile PUKO puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş olup uyku kalitesi kötü olan grubun SBYÖ puan ortalaması uyku kalitesi normal olan gruba göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Anksiyöz ve depresif belirtisi olanların SBYÖ puan ortalaması anksiyöz ve depresif belirtisi olmayan gruba göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Sonuç: Subjektif bellek yakınmaları ile başvuran kişilerin depresyon ve anksiyete bozuklukları açısından da değerlendirilip ayırıcı tanısı mutlaka yapılmalıdır. Subjektif bellek yakınmaları ile demans riski arasındaki ilişki çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Bu yüzden subjektif bellek yakınması olan hastalar dikkatle incelenmeli, laboratuvar parametrelerine bakılarak yerine koyma tedavileri verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Complaints of forgetfulness are often observed in patients of old age, but in our daily practice, it is observed that the complaint of forgetfulness increases other than geriatric patients. In studies conducted, subjective memory complaints are reported to lead to increased cognitive impairments such as dementia in the following periods. Therefore, it is important to scan subjective memory complaints in our daily practice. The aim of this study is to determine the subjective memory complaints of patients between the ages of 18-65 registered in our family health center and to determine the relationship between these complaints and sociodemographic characteristics, depression and anxiety levels, and sleep quality. Materials and Methods: Patinents who aged between18-65 and applied between 1 June 2019 - 31 July 2019 to SBÜ Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital Tuzla Education Family Health Center was included to our observational and descriptive studies. Sociodemographic form, Subjective Memory Complaints Scale, Pitsburg Sleep Quality Scale and Hospital Anxiety-Depression Scale were applied to the participants with face-to-face interview technique. Results: A total of 360 people were included in the study and 45,6% of the participants stated that they had a complaint of memory. There was no significant correlation between the SMC score and age. SMC scores were higher in women than in men. In obese individuals, the mean score of SMC was significantly higher. There was a significant relationship between SMC and low hemoglobin, and no significant relationship was found between vitamin B12 level, TSH, and vitamin D level. There was a significant relationship between the participants SMC scores and PSQI scores, and the mean score of SMC group with poor sleep quality was significantly higher than the group with normal sleep quality. The mean score of SMC the patients with anxious and depressive symptoms was significantly higher than the group without anxious and depressive symptoms. Conclusion: People who apply with SMC should also be evaluated in terms of depression and anxiety disorders and their differential diagnosis must be made. The relationship between SMC and dementia risk has been shown in several studies. Therefore, patients with SMC should be carefully examined, necessary laboratory parameters should be checked and replacement therapies should be given.