COVID-19 hastalarında beden kitle indeksinin prognoza olan etkisi
The effect of body mass index on prognosis in COVID-19 patients
- Tez No: 669579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ONUR TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin Ülke Ofisi tarafından, 2019 sonlarında Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakalarını bildirilmiştir. Etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir Koronavirüs (2019-nCoV) olarak tanımlanmıştır. Sonrasında 2019-nCoV hastalığının adı Koronavirüs Hastalığı-2019 (COVID-19) olarak, virüs ise Şiddetli Akut Solunum Yolu Yetmezliği Sendromu ile ilgili Koronavirüs (SARS CoV)'e yakın benzerliğinden dolayı SARS-CoV-2 olarak isimlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar aşırı kilolu ve obez hastalarda COVID-19 prognozunun daha kötü olduğunu göstermektedir. Araştırmamızın amacı, obezite durumunun ve Beden Kitle İndeksi (BKİ) yüksekliğinin COVID-19 hastalarında kötü prognoz ve mortalite ile olan ilişkisini araştırmaktır. YÖNTEM: Çalışma tek merkezli, retrospektif gözlemsel kohort çalışma olarak planlanmış, tarama yöntemiyle Mart-Nisan-Mayıs 2020 aylarında, hastanemiz göğüs hastalıkları bölümü tarafından takip edilen COVİD-19 tanısı almış 271 hasta geriye dönük incelenmiştir. Araştırma sürecinde hastalara ilişkin demografik ve genel hastalık ile ilgili bilgiler toplanmış, toplanan veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) paket programı ile incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmamızda hastaların %44,3'ü kadın, %55,7'si erkekti. Yaş ortalaması 53,9±18,8 idi. Hastaların 134'ünün (toplam hasta sayısının %49,4'ü) komorbiditesi bulunmaktaydı. En sık görülen komorbiditenin hipertansiyon (komorbidite görülen hastaların %52,9'unda) olduğu belirlendi. Hastaların %73,1'inde semptom gözlendi. Hastaların %48,7'sinde (semptomatik hastaların %66,6'sında) görülen öksürük hastalarda en sık gözlenen semptomdu. Çalışmaya katılan hastaların BKİ ortalaması 27,1±4,4 idi. Hastaların %30,6'sı normal, %43,6'sı kilolu, %20,3'ü obez ve %5,5'i morbid obez kategorisindeydi.
Özet (Çeviri)
AIM: Cases of pneumonia with unknown etiology were reported in Wuhan, Hubei province, China in late 2019 by the World Health Organization (WHO) China Country Office. A new type of Coronavirus, Coronavirus Disease-2019 (COVID-19) that has not been detected in humans before, was identified. COVID-19 and named as SARS-CoV-2 due to its close similarity to the Severe Acute Respiratory Failure Syndrome Coronavirus (SARS CoV). Studies show that the prognosis for COVID-19 is worse in overweight patients and the ones with obesity. The aim of our study is to research the relationship between the obesity and high Body Mass Index (BMI) with poor prognosis and mortality in COVID-19 patients. MATERIAL AND METHODS: The study was planned as a single center, retrospective observational cohort study, and 271 COVID-19 patients, who were followed up by the chest diseases department throughout March-April-May 2020, were retrospectively analyzed. During the research process, information about the demographics and general illness of the patients were collected, and the collected data were analyzed with the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) package program. RESULTS: In our study, 44.3% of the patients were female and 55.7% were male. The mean age was 53.9 ± 18.8. There were 134 of the patients (49.4% of the total number of patients) with comorbidity. It was determined that the most common comorbidity was hypertension (in 52.9% of the patients with comorbidity). Symptoms were observed in 73.1% of the patients. Cough seen in 48.7% of patients (66.6% of symptomatic patients) was the most common symptom in patients. The average BMI of the patients participating in the study was 27.1 ± 4.4. According to BMI, 30.6% of the patients are in the normal category, 43.6% were in the overweight, 20.3% in the obese, and 5.5% in the morbidly obese category.