Obezitenin covıd-19 pnömonisi üzerine etkisi
Effect of obesity on covid-19 pneumonia
  1. Tez No: 802035
  2. Yazar: SEDA ZOR ÇAKILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Çin'in Wuhan şehrinde, 2019 yılı sonlarına doğru pnömoni vakalarında artış görülmesi üzerine yapılan araştırmalarda hastalık etkeninin daha önce insanlarda saptanmamış yeni bir koronavirüs (2019 novel Corona Virus; 2019-nCoV) türü olduğu gösterilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 11 Mart 2020'de ise hastalığın pandemiye dönüştüğü açıklamıştır. Literatürde fazla kilolu ve obez hastalarda COVID-19 seyrinin daha kötü olduğunu gösteren pek çok çalışma bulunmaktadır. Vücut kitle indeksinin ölçülmesi, aşırı kilonun derecesini belirlemek için tercih edilen ilk adımdır. Vücut kitle indeksinin ölçülmesi kolaydır, güvenilirdir ve vücut yağ yüzdesi ve vücut yağ kütlesi ile koraledir. Hastanemizde 11.03.2020 ile 05.05.2023 tarihleri arasında ayaktan başvuran toplam COVID-19 hasta sayısı 490.394, yatan toplam COVID-19 hasta sayısı 85.806, pandemi kliniklerinde yatan hasta sayısı 72.836, pandemi yoğun bakımlarında yatan hasta sayısı 11.838, entübe takip edilen COVID-19 hasta sayısı 5.053, COVID-19 PCR testi pozitif ölen hasta sayısı 3.468 idi. COVID-19 tanılı 271 hastada vücut kitle indeksi yüksekliğinin tedavi süresini, yoğun bakım ünitesi ihtiyacını ve mortaliteye olan etkisini araştırmak için 01.09.2021-01.04.2022 tarihleri arasında retrospektif gözlemsel kohort bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya nazo-orofarengeal örnekte SARS CoV-2 polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) pozitifliği saptanan 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edildi. Hastaların demografik bilgiler, risk faktörleri ve altta yatan ek hastalıklar, başvuru semptomları, radyolojik bulgular, yatış süreleri, laboratuvar değerleri değerlendirildi. Hastaları VKİ'ye göre sınıflandırdık ve prognoz için tedavinin 7. veya 10. gününde mortalite, hastanede kalış süresi ve laboratuvar değerlerini başlangıçla karşılaştırdı. Bulgular: Hastaların 61'i (%22,51) normal kilolu, 92'si (%33,95) fazla kilolu, 118'i (%43,54) obez idi. Hastaların ortalama yaşı 64,96±15,33 idi ve %53,5'i kadındı. Hastaların en sık şikayetleri halsizlik, nefes darlığı, öksürük, ateş ve miyalji idi. Obez hastalarda en sık altta yatan hastalıklar diabetes mellitus (%68,6) ve hipertansiyon (%33,8), bunu kronik akciğer hastalığı (%33,05) ve kronik böbrek hastalığı (%13,5) izledi. Çalışmamızda obez hastalarda diyabet (p=0.01) ve hipertansiyon (p=0.014) insidansının obez olmayan hastalara göre daha yüksek olduğu bulundu. Bu çalışmada, obez hastalarda ortalama beyaz küre sayısı ve trombosit sayısının obez olmayan hastalara göre daha düşük saptandı. Tedavinin 7. veya 10. gününde ölçülen CRP değeri obez hastalarda daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The outbreak of pneumonia cases in Wuhan, China, towards the end of 2019 was found to be caused by a new type of coronavirus that had not been previously identified in humans. On March 11, 2020, the World Health Organization (WHO) declared this disease a pandemic. Numerous studies have demonstrated that overweight and obese patients experience a more severe course of COVID-19. The first step in determining one's level of obesity is to measure their body mass index (BMI), which is a reliable and easy-to-measure metric that correlates with body fat percentage and mass. Between March 11, 2020, and May 8, 2023, our hospital admitted 490,394 COVID-19 patients as outpatients, 85,806 as inpatients, 72,836 in pandemic clinics, 11,838 in pandemic intensive care units, 5,053 who required intubation, and 3,468 PCR-positive patients who died. We conducted a retrospective observational cohort study of 271 COVID-19 inpatients diagnosed with COVID-19 between September 1, 2021, and April 1, 2022, to investigate the impact of high BMI on treatment duration, ICU admission, and mortality. Material and Method: The study included patients aged 18 and older who tested positive for SARS-CoV-2 through polymerase chain reaction (PCR). We evaluated the patients' demographic data, risk factors, underlying comorbidities, admission symptoms, radiological findings, length of stay, and laboratory values. We classified patients based on BMI and compared the prognosis, mortality, length of hospital stay, and laboratory values on the 7th or 10th day of treatment with the baseline. Results: Of the 271 patients, 61 (22.51%) were of normal weight, 92 (33.95%) were overweight, and 118 (43.54%) were obese. The mean age of the patients was 64.96±15.33 years, and 53.5% were female. The patients' most common complaints were weakness, shortness of breath, cough, fever, and myalgia. The most common underlying diseases in obese patients were diabetes mellitus (68.6%) and hypertension (33.8%), followed by chronic lung disease (33.05%) and chronic kidney disease (13.5%). Our study found that obese patients had a higher incidence of diabetes mellitus (p=0.01) and hypertension (p=0.014) than non-obese patients. The study found that the mean white blood cell and platelet counts in obese patients were lower than in non-obese patients. The CRP value measured on the 7th or 10th day of treatment was higher in obese patients.