Beden kitle indeksi yerine beden şekil indeksi ve bel çevresi kullanımının COVID-19 prognozunu öngörmedeki değeri
The value of using a boby shape index and waist circuit instead of body mass index in prediction of COVID-19 prognosis
  1. Tez No: 732960
  2. Yazar: BERNA BULUT ARCAGÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ARINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Covid-19 hastalığı Aralık 2019'dan günümüze kadar hızla yayılmış ve pandemiye dönmüştür. Günümüze kadar dünyada 600 milyona yakın doğrulanmış vaka varken 6 milyondan fazla insan da hayatını kaybetmiştir. Obezite birçok enfeksiyöz hastalık için risk faktörüdür. Obezite beden kitle indeksi (BKİ) ile tanımlanmakla beraber, BKİ visseral yağ dokusunu göstermede yetersiz kalmaktadır. Abdominal obeziteyi daha iyi gösteren beden şekil indeksi (BŞİ) tanımlanmıştır. Viral pnömonilerde obezitenin kötü prognostik faktör olduğu gösterilmiştir. Covid-19 için literatürde Beden Kitle İndeksi (BKİ) 30'un üzerinde olan hastalarda Covid-19 hastalığının prognozunun iyi olmadığı, yoğun bakım yatış oranının yüksek olduğu gösterilse de bel çevresi, BŞİ değerleri kullanılarak yapılmış yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmada bel çevresi de ölçülerek BŞİ hesaplanıp hastaneye yatan Covid-19 hastalarının Covid-19 kliniğinde yatış süreci takip edilerek BKİ ve BŞİ'nin kötü prognozu (servisten yoğun bakıma yatış veya serviste entübasyon ihtiyacı veya ölüm) göstermedeki değeri araştırıldı. Gereç ve Yöntem: T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Covid-19 Kliniğine kabul edilen ve Covid-19 PCR pozitifliği ile tanısı doğrulanan veya hastanede testler sırasında Covid-19 tanısı PCR test pozitifliği ile konan 10 Ocak 2022- 10 Nisan 2022 tarihleri arasında servise yatan 300 Covid-19 hastası çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalar yatış yapıldığı günden itibaren hastanede tedavilerine müdahale edilmeden yoğun bakım ünitesine kabul edilene dek, ölüm veya taburcu olana kadar takip edildi. Boy, kilo, bel çevresi dahil tüm vücut ölçümleri, standart prosedürler izlenerek ölçüldü. Beden Kitle İndeksi (kg / m²), vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edildi. Hastalar BKİ'lerine göre 30 kg/m²'ye obez grup olarak kategorize edildi. Beden Şekli İndeksi; bel çevresi (cm) / (BKİ kg/m² 2/3 x boy (cm) 1/2) olarak hesaplandı. Hastalar BŞİ değerlerine göre; BŞİ beşli sistem grubu BŞİ 1-3 skoru arası olanlar obez olmayan grup olarak kabul edildi, BŞİ 4, 5 skoru olanlar obez olan grup olarak kabul edildi. Tedavi başarısızlığı kriterlerinden; servisten YBÜ'ye gidiş, YBÜ'de entübasyon ve exitus olan olgular; tedavi başarısızlığı Grup 1 olarak seçildi. Bu durumların meydana gelmediği olgular; tedavi başarısızlığı Grup 2 olarak seçildi. Covid-19 tedavi yanıtları takibinde yoğun bakıma gidişleri, yoğun bakımda (YB) entübasyon ihtiyaçları veya ölümleri ikili Ki Kare testi ile karşılaştırıldı. Tedavi başarısızlığı olarak tanımlananlar (servisten YBÜ'ye gidiş, YBÜ'de entübasyon ve ölüm) için bu sonucun oluşmasında BŞİ sayısal değeri ve beşli skorlamadaki değerleri önce univarite (tekli) lojsitik regresyon analizi yapıldı. Daha sonra sonucu etkileyeceği düşünülen ek hastalalıkları, hastaneye yatış ve 3. veya 5. gün, ferritin, LDH, CRP, Pulse saturasyon/FiO2 oranı, eşlik eden nazokomiyal enfeksiyon olup olması BŞİ modele eklenerek çoklu regresyon analizi yapılarak risk faktörlerinde BŞİ'nin etkisi araştırıldı. Aynı analiz modelden BŞİ çıkarılıp BKİ eklenerek yapılan Odds risk etkileri tanımlandı. P değeri
Özet (Çeviri)
Objective: The Covid-19 disease has spread rapidly since December 2019 and turned into a pandemic.To date, there have been close to 600 million confirmed cases in the world, and more than 6 million people have died.Obesity is a risk factor for many infectious diseases.Although obesity is defined by body mass index (BMI), BMI is insufficient to show visceral adipose tissue.A Body shape index (ABSI) has been defined, which shows abdominal obesity better.Obesity has been shown to be a poor prognostic factor in viral pneumonias. Even though the literature indicates that Covid-19 patients with Body Mass Index (BMI) higher than 30 have worse disease course and are prone to be administered in ICU, there is not enough data regarding a body shape index and waist circumference. In this study, we measured waist circumferences in addition to BMI to calculate ABSI at administration for Covid-19 patients and investigate their significance for showing bad prognosis (transfer to ICU, intubation at clinic or death) during hospitalization in the Covid-19 clinic stay and follow up. Material and Method: The 300 patients that were administered between 10 January 2022 and 10 April 2022 in T.C. Health Ministry Sağlık Bilimleri University Istanbul Süreyyapaşa Chest and Thoracic Surgery Training Hospital Covid 19 inpatient clinic either on suspicion or incidentally confirmed by positive Covid 19 PCR tests are enrolled in this study. All patients are followed without interference to their treatment from the day of hospitalization until they transfer to ICU, die or discharge. All body measurements including height, weight and waist circumference are measured according to standart protocols. Body mass index (kg/ m²) is acquired with weight divided by square of height. Patients are categorized into obese group which includes patients with BMI=>30kg/m² and non obese groups which includes patients with BMI