Cerrahi olmayan periodontal tedavinin tip 2 diyabetli ve sistemik olarak sağlıklı bireylerde diş eti oluğu sıvısındaki sklerostin, irisin, RANKL\OPG, ıl-6 ve TNF-α seviyeleri üzerindeki etkisi
Effects of non-surgical periodontal therapy on TYPE 2 diabetes and systemically healthy individuals on sclerostin, irisin, rankl\OPG, il-6 and TNF-α in the gi̇ngi̇val crevicular fluid
- Tez No: 669580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA UÇAN YARKAÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş: Diyabet ve periodontitis benzer patogeneze sahip, klinik ve immünolojik olarak karşılıklı ilişkileri olan kronik enflamatuvar hastalıklardır. Bu çalışmanın amacı, tip 2 diyabeti olan ve sistemik olarak sağlıklı periodontitisli bireylerde periodontal klinik parametreler ve diş eti oluğu sıvısında (DOS) sklerostin, irisin, nükleer faktör kappa B reseptör aktivatör ligandı (RANKL)/osteoprotegerin (OPG), interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekroz faktör-α (TNF-α) seviyelerini belirlemek ve cerrahi olmayan periodontal tedavinin bu klinik parametreler ve biyobelirteçler üzerindeki etkisinin değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışma kapsamında, Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Kliniği'ne başvuran; tip 2 diyabetli ve periodontitisli (DMP grubu) 25 hasta ve sistemik olarak sağlıklı ve periodontitisli (SSP grubu) 25 hasta olmak üzere, toplam 50 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen her bireyin klinik periodontal kayıtları (gingival indeks (Gİ), plak indeksi (Pİ), sondlamada cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS)) alındıktan sonra, DOS örnekleri elde edildi ve cerrahi olmayan periodontal tedavileri tamamlandı. Bireyler 3 ay sonra kontrollere çağırılarak, klinik periodontal ölçümleri ve DOS örneklerinin toplanması işlemleri tekrarlandı. DOS örneklerinde biyobelirteçlerin seviyeleri ELISA (Enzyme Linked İmmünosorbent Assay) yöntemi ile tespit edildi. Bulgular: Cerrahi olmayan periodontal tedavi her iki grupta da periodontal parametrelerde anlamlı bir azalma sağladı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetes and periodontitis are chronic inflammatory diseases with similar pathogenesis and clinical and immunological interrelationships. The aim of this study is to determine periodontal clinical parameters and sclerostin, irisin, Receptor Activator of Nuclear Factor κB Ligand (RANKL)/Osteoprotegerin (OPG), interleukin-6 (IL-6) and tumor necrosis factor-α (TNF-α) levels in gingival crevicular fluid (GCF) in individuals with type 2 diabetes and systemically healthy periodontitis and to evaluate the effect of non-surgical periodontal therapy on these clinical parameters and biomarkers. Method: Within the scope of this study, applying to Necmettin Erbakan University Faculty of Dentistry Periodontology Clinic; A total of 50 individuals, including 25 patients with type 2 diabetes and periodontitis (DMP group) and 25 patients with systemically healthy and periodontitis (SSP group), were included in the study. After recording the clinical periodontal parameters (gingival index (GI), plaque index (PI), probing pocket depth (PPD), clinical attachment level (CAL)) of each individual included in the study, GCF samples were obtained and non-surgical periodontal therapy were completed. The individuals were invited to the controls 3 months later and the procedures for clinical periodontal measurements and DOS samples collection were repeated. Levels of biomarkers in DOS samples were determined by ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay) method. Results: Nonsurgical periodontal treatment provided a significant decrease in periodontal parameters in both groups (p0.05).