Algı yönetimi araçlarının bireylerin satın alma kararları üzerindeki etkileri
Perception management tools and effects
- Tez No: 669582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN GÜLTEN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çok uzun zaman önce farkına varılan“Algı yönetimi kavramı”zamanla geliştirilerek pazarlama, reklamcılık, halkla ilişkiler, siyaset, spor gibi insan ve yönetimin olduğu daha birçok alanda kullanılmaktır. İlk defa ABD Savunma Bakanlığı tarafından kavramsallaştırılan algı yönetimi kavramı, beden dili, etkili iletişim, reklamlar, ikna teknikleri, propaganda, algı muhendisliği, gibi tekniklerle geliştirilerek günümüze kadar gelmiştir. Günümüz dünyasında popülaritesi her geçen gün daha da artırmaktadır. Çalışma ile sosyal medya içerikleri, reklamlar, televizyon içerikleri, çeşitli imaj çalışmaları, referans grupları gibi algı yönetme araçlarının bireyler ve gruplar üzerinde karar vermeye ve satın almaya etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Tüketicilerin satın alma tercihlerinde kullandıkları iletişim mecraları, ürünlerin imajlarının satın almaya etkisi, satın alma kararı verirken etkilenilen gruplar ve düşünceler hakkındaki değerlendirmelerde kullanılmak üzerine yapılan uygulama ve sonuçlar ele alınmıştır. Çalışma sonucunda popülerlik, imaj, dizayn satın alma kararını büyük çoğunlukla etkilediğine bunun yanı sıra satın alma kararı verirken en çok sosyal medyanın etkisi altında kalındığına ulaşılmıştır. Ayrıca satın alma aşamasında ürünün ihtiyaca yönelik olması, fiyat, kalite gibi unsurlardan daha çok o ürünün kişide pozitif duygular oluşturması ve özel hissettirmesi ürünün tercih sebebinde büyük bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of“perception management”, which has been realized a long time ago, has been developed over time and used in many other areas such as marketing, advertising, public relations, politics and sports where people and management are involved. Conceptualized by the US Department of Defense for the first time, the concept of perception management has been developed with techniques such as body language, effective communication, advertisements, persuasion techniques, propaganda, and perception engineering. In today's world, its popularity is increasing day by day. The aim of the study is to measure the effect of perception management tools such as social media contents, advertisements, television contents, various image studies, reference groups on individuals and groups to make decisions and make purchases. The communication channels used by consumers in purchasing preferences, the effect of the image of the products on purchasing, the practices and results made on the use of the affected groups and opinions while making the purchasing decision were discussed. As a result of the study, it was found that popularity, image and design mostly affect the purchasing decision, as well as that social media is mostly influenced by the purchasing decision. In addition, it has been concluded that the fact that the product is tailored to the needs, the fact that the product creates positive emotions and makes the person feel special rather than the factors such as price and quality has a great effect on the reason of choosing the product.