Böbrek nakli vericilerinde uzun süreli takip sonucunda kronik böbrek hastalığı gelişme riski ve etkili faktörler
Risk of developing chronic kidney disease for kidney transplant donors and related factors in LONG-TERM follow-up period
- Tez No: 669581
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde yapılan böbrek nakillerinin önemli bir kısmı canlı vericilerden gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada böbrek vericilerinin uzun dönem takibinde kronik böbrek hastalığı (KBH) gelişme riski ve etkili faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 338 canlı böbrek vericisi dahil edildi. Vericilerin %64,2'si kadındı ve ortanca yaş 47 (39-54) yıl olarak bulundu. Ortanca 71 aylık takip süresince 64 (%18.9) vericide KBH geliştiği görüldü. 14 vericide evre 1-2, 50 vericide evre 3 KBH gelişti. Evre 4 ve 5 KBH gelişen hasta olmadı.
Özet (Çeviri)
Transplants from living donors constitute a significant part of the kidney transplants performed today. This study aimed to examine the risk of developing chronic kidney diease (CKD) in long-term follow-up of kidney donors, and the related factors. Three hundred and thirty-eight donors were included in the study. The median age of the donors was 47 (39-54 years) and 64.2% of the donors were female. CKD development was observed in 64 (18,9%) donors during the median follow-up of 71 months. Stage 3 CKD has developed in 50 donors and stage 1-2 CKD has developed in 14 donors. None of the donors developed stage 4 or 5 CKD.