Alerji tanısı alan ve almayan çocukların sadece anne sütü ve toplam anne sütü alma sürelerinin incelenmesi
Investigation of the exclusive breastfeeding and total breastfeeding durations in children with and without diagnosis of allergy
- Tez No: 669583
- Danışmanlar: DOÇ. FATMA YILMAZ KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Hemşirelik, Allergy and Immunology, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, 2-6 yaş arası çocukların alerji tanısı alıp, almama durumları ile ilk altı ay sadece anne sütü alma süresi ve toplam anne sütü alma süresi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma, Kasım 2019-Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmaya belirtilen tarihler içerisinde Türkiye'nin batısında yer alan bir hastanenin alerji polikliniğine başvuran ve araştırma grubu seçim kriterlerine uyan 2-6 yaş arası çocuk ve ebeveynleri dâhil edildi (n=390). Deri prick testi uygulanan çocuklardan herhangi bir etkene karşı alerjisi saptananlar; alerji tanısı alan (n=195), herhangi bir etkene karşı alerjisi saptanmayan çocuklar ise alerji tanısı almayan (n=195) gruba alındı. Veriler tanıtıcı bilgi formu kullanılarak toplandı. Veri analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklemler için t testi, ki kare, Pearson moment çarpım korelasyon analizi ve gruplararası normallik dağılımı ölçümü için Kolmogorov-Simirnov testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between diagnosis of allergy in 2-6 years old children and exclusive breastfeeding during the first six months of life, total breastfeeding time. The research was conducted, between November 2019 and June 2021. The study included children and their parents between the ages of 2-6 who were admitted to the hospital's Pediatric Allergy Outpatient Clinic and met the research inclusion criteria (n=390). According to the skin prick test, children who were allergic to any agent were included in the allergy (n=195), and children who were not allergic to any agent were included in the non-allergic group (n=195). The data were collected using the“introductory Information Form”. In addition to descriptive statistics, independent samples t-test, Chi square, Pearson product-moment correlation analysis was used in the data analysis, and the Kolmogorov-Simirnov test was applied for measuring the normality distribution between the groups.