Zon iki fleksör tendon yaralanmalarında A2 pulley plasti ile diğer cerrahi yöntemlerin karşılaştırılması (deneysel ve biyomekanik kadavra çalışması)
- Tez No: 669584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Zon iki fleksör tendon yaralanmaları bugün halen el cerrahisinin, zorlayıcı uğraşlarından biri olmaya devam etmektedir. Yaralanma sonrası el fonksiyonlarında mükemmel sonuçlara ulaşmak, her zaman mümkün olmamaktadır. Literatürde zon 2 fleksör tendon yaralanmalarının tedavisinde, tendon onarımı ve A2 pulleye yapılacak cerrahi teknik konusunda bir uzlaşma yoktur. Zon 2 bölgesindeki dar fibro-osseöz kanal yapısı, yapılan cerrahi onarıma bağlı hacim artışı nedeniyle, adezyonların oluşmasına ve parmakta hareket kaybına neden olabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için farklı cerrahi teknikler tanımlanmıştır. Çalışmamızda zon 2 fleksör tendon yaralanmaları tedavisinde; FDP tendonu onarımına ek olarak yapılacak cerrahi teknikler arasında; FDS tek slip onarımı, A2 pulley gevşetmesi ve iki farklı pulley plasti yönteminin (Kapandji ve V-Y pulley plasti) biyomekanik sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Zone 2 flexor tendon injuries are still one of the challengs for hand surgeons. It is not always possible to achieve perfect results in hand functions after these injuries. There is no consensus in the literature regarding the treatment of zone 2 flexor tendon injuries, tendon repair and surgical technique to be applied to A2 pulley. The narrow fibro-osseous canal structure in zone 2 can cause adhesions and loss of motion due to the increase in tendon volume due to surgical repair. Different surgical techniques have been defined to prevent this situation. In our study, in the treatment of zone 2 flexor tendon injuries; Among the surgical techniques to be performed in addition to FDP tendon repair; We aimed to compare the biomechanical results of single FDS slip repair, A2 pulley release and two different pulley plasty methods (Kapandji and V-Y pulley plasty).