Postpartum depresyon ile çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between postpartum depression and childhood traumas
  1. Tez No: 669639
  2. Yazar: DİLAN GÜNBEGİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Postpartum depresyon gerek anne gerek bebek ruh sağlığı açısından önemli bir toplum sağlığı sorunudur ve bu nedenle postpartum depresyon için risk faktörlerinin belirlenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu araştırmada postpartum depresyon ile çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmaya son 8 hafta içinde doğum yapmış 20-40 yaş aralığında toplam 150 kadın dahil edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, postpartum depresyon belirti düzeyini belirlemek amacıyla Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) ve çocukluk çağı travmalarının mevcudiyetini belirlemek amacıyla Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) kullanılmıştır. Çalışma sonucunda katılımcıların %57,3'ünde postpartum depresyon olduğu belirlenmiştir. Postpartum depresyon belirtilerinin yaş, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, çocuk sayısı, doğum sırası, düşük/ölü doğum öyküsü varlığı, gebeliğin planlı olup olmaması, geçmişte depresyon öyküsü, geçmişte postpartum depresyon öyküsü ve tanı konmuş bir ruhsal bozukluk bulunması değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Postpartum depression is a significant public health problem with crucial impact on both mother's and infant's mental health. Therefore identifying risk factors for postpartum depression is of great importance. In this study it is aimed to investigate the relationship between postpartum depression and childhood traumas. A total of 150 women between the ages of 20-40 who gave birth in the last 8 weeks were included in the study. As data collection tools, Personal Information Form was used to collect sociodemographic information, Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS), to evaluate postpartum depression symptom level, and Childhood Trauma Scale (CTS) to assess the presence of childhood traumas. Our results show that 57,3% of the participants had postpartum depression. Postpartum depression symptoms did not differ according to participants' age, educational and income level, number of children, birth order, presence of miscarriage and stillbirth, whether the current pregnancy was planned or not, past history of depression, past history of postpartum depression, and the presence of a previously diagnosed mental disorder.