Trombositten zengin fibrinin lokal salınımlı antibiyotik taşıyıcısı olarak kullanımının mikrobiyolojik etkilerinin in-vitro değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of the microbiological effects of the use of platelet-rich fibrin as A local release antibiotic carrier
  1. Tez No: 669686
  2. Yazar: AYBARS PİŞİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu in-vitro çalışmanın amacı, antibiyotikler için lokal ve sürekli salınım sağlayan bir taşıyıcı olarak, lökosit ve trombositten zengin fibrin (L-TZF) kullanılma olasılığını araştırmaktır. Yöntem: L-TZF; venöz ponksiyon ile alınmış olan kana, santrifüj öncesinde antibiyotik ilave edilerek (azitromisin (dihidrat) 100 mg/ml, metronidazol 5 mg/ml) veya antibiyotik ilave edilmeden (kontrol grubu) hazırlanmıştır. L-TZF'lerin antibakteriyel özellikleri ve lokal salınım etkinlikleri, L-TZF hazırlık aşamasını takiben farklı zaman aralıklarında (0, 24, 48, 72, 96 saat) Staphylococcus aureus ve Fusobacterium nucleatum ile oluşturulmuş antibiyogram testlerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this in-vitro study is to evaluate the possibility of using leucocyte and platelet-rich fibrin (L-PRF) as a local and sustained release agent for antibiotics. Method: L-PRF was prepared by adding antibiotics (azithromycin (dihydrate) 100 mg/ml, metronidazole 5 mg/ml) into blood samples obtained by venepuncture prior to centrifuge or without adding any antibiotics (control group). Antibacterial properties and local release effects of L-PRFs were analyzed by antibiogram tests with Staphylococcus aureus and Fusobacterium nucleatum at different time intervals (0, 24, 48, 72, 96 hours) after the L-PRF preparation phase.