U.S. sorgum danesinin enerji kaynağı olarak broyler rasyonlarında arpanın yerine kullanılması üzerine bir araştırma
A Research on replacing barley by sorghum as energy source in broiler rations
  1. Tez No: 6697
  2. Yazar: İBRAHİM ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. REMZİ AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi U.S..SORGUM DANESİNİN ENERJİ KAYNA?I OLARAK BROYLER RASYONLARINDA ARPANIN YERİNE KULLANILMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA İbrahim ÇİFTÇİ Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anadilim Dalı Danışman : Prof. Dr, A »Remzi AKYILDIZ 1989, Sayfa: 55 Jüri : Prof.Dr. A.R.Akyıldız Pr of. Dr.Ş.Bakoğlıa Prof.Dr.Tî.Özeh Bu araştırmada »broyler rasyonlarında enerji kay nağı olarak kullanılan arpanın yerine sorgum danesinin farklı düzeylerde ikâme edilmesinin canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme sayısı ve ölüm oranı üzerindeki etkileri araştırılmıştır» 8 hafta süren denemede, 5 gruba ayrılan Hybro etlik civcivlerin 1. grubuna $ 60 arpa içeren (Kontrol) rasyonu ve bu rasyondaki arpanın yerine sırasıyla, arpanın $ 25* i, 50' si, 75' i ve 100* ü oranlarında sorgum danesi ikâme edilerek oluşturulan izokalorik ve izonit- rojenik olmayan 2.,3. »4. ve 5» grup deneme rasyonları ye- diri İmiş tir. Deneme sonu itibarıyla, piliçlerin ortalama canlı ağırlıkları l.,2.,3.,4» ve 5» gruplarda sırasıyla; 1059.21 g, 1169. 98g, 1465. 75g, 1355. 87g, 1314.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH OK.REPLACING BARLEY BY SORGHUM AS ENERGY SOURCE İN BROILER RATİOHS İbrahim ÇİFTÇİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences- Department of Animal Science Supervisor : Prof.Dr «A »Remzi AKYILDIZ 1989, Page : 55 Jury : Prof.Er.A.RaAkyxldiz, --,.“?' Prof.Dr'.Ş|Bakoğlu Prof.DriW.Ozen In this research, different levels of sorghum grain were used in broiler rations as energy source instead of ”barley and its effects on live weight, weight gain, feed consumption, feed conversion and mortality were investigated. The experiment lasted 8 weeks, day old chicks of Hybro were randomly distributed into 5 groups with 4 replication which had 50 chicks each. In the experi ment the first group ( control ) ration included 60 fo barley as energy source.The amount of barley in control ration replaced by grounded sorghum grain 25, 50, 75 and 100 $> of barley in experimental rations. The rations were not isocaloric and isonitrogenous. At the end of the experiment, in l.,2.,3.,4. and 5. groups, the average live weights were found as 1059.2İS, H69.98g, 1465. 75g, 1355.87g, 1314.93g res pectively and the diffirences among groups were signi ficant (P instead of barley, although less live weight gains were obtained» KEY WORDS : Broiler rations, barley-sorghum, sorghum, energy sounce, live weight, live weight gain, feed consumption, feed conversion