Baş boyun kanserlerinde primer doku ve tedavi sonrası nüks/refrakter dokuda PD-L1 ve VISTA ekspresyon düzeyinin karşılaştırılması
Comparison of PD-L1 and VISTA level in primary and recurrent/refractory tissue after therapy in head and neck cancers
- Tez No: 669707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
PD-L1 ve VISTA ekspresyonu baş boyun kanserleri dahil birçok tümörde gösterilmiştir. Normal dokularda otoimmünite, immün tolerans, immün eliminasyon, inflamasyon gelişiminde sorumlu olan bu moleküllerin tümöral dokuda immün sistemden kaçış, progresyon ve tedavi yanıtında rol oynadığı düşünülmektedir. Bu moleküller tedavi yanıtını öngörmede ve immün kontrol nokta inhibitörlerinin tedavide konumlandırılmasında potansiyel belirteç olarak görülmektedir. Bu çalışmada radyoterapi ve kemoradyoterapinin PD-L1 ve VISTA ekspresyonu üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya larinks, oral kavite ve hipofarinks kanseri ile takipli toplam 47 hasta dahil edildi. Çalışmada tanı anı primer biyopsi ile cerrahi olup adjuvan radyoterapi/kemoradyoterapi alan hastalarda nüks doku ya da definitif kemoradyoterapi alan hastalarda refrakter doku biyopsileri arasındaki PD-L1 ve VISTA ekspresyonları karşılaştırıldı. Biyopsi preparatları immünhistokimyasal olarak incelendi. PD-L1 ekspresyonu TPS ile VISTA ekspresyonu IC ile değerlendirildi. Çalışmamızın sonuçlarında baş boyun kanserinde radyoterapi/ kemoradyoterapi ile PD-L1 ve VISTA ekspresyon düzeyinin değişmediği görüldü (PD-L1 p=0,542; VISTA p=0,425). İlk biyopsi PD-L1 ve VISTA ekspresyonu klinik lenf nodu pozitif hastalarda nod negatif hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (PD-L1 p=0,038; VISTA p=0,018).
Özet (Çeviri)
Expression of PD-L1 and VISTA has been demonstrated in a variety of tumors including head and neck cancers. PD-L1 and VISTA are thought to play a role in escape from the immune system, tumor progression and treatment response in tumoral tissue which are responsible for the development of immune tolerance, immune elimination and inflammation in normal tissues. These molecules are seen as a potential marker in predicting treatment response and situating immune checkpoint inhibitors in treatment. In this study, it was aimed to investigate the effects of radiotherapy and chemoradiotherapy on PD-L1 and VISTA expression. A total of 47 patients with larynx, oral cavity and hypopharynx cancer were included in the study. In this study, PD-L1 and VISTA expressions were compared between the primary biopsy at the time of diagnosis and refractory tissue biopsies of patients who received definitive chemoradiotherapy or recurrent tissue biopsies of patients who received surgery with adjuvant radiotherapy/ chemoradiotherapy. Biopsy specimens were examined immunohistochemically. Expression of PD-L1 was evaluated by TPS and VISTA expression was evaluated by IC. The results of our study showed that PD-L1 and VISTA expression levels did not change with radiotherapy/ chemoradiotherapy in head and neck cancers (PD-L1 p=0,542; VISTA p=0,425). First biospy PD-L1 and VISTA expression was found to be significantly higher in clinical lymph node positive patients compared to node negative patients (PD-L1 p=0,038; VISTA p=0,018).