Katılım bankacılığında likidite riskinin sermaye piyasası ürünleri ile yönetimi
Management of liquidity risk with capital market products in participation banking
  1. Tez No: 669722
  2. Yazar: MEHMET ÇARBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Faizsiz bankacılık olarak bilinen katılım bankacılığının faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından likidite riski önemlidir. Bu çalışmanın amacı katılım bankalarının likidite riskini önleyici sermaye piyasası araçlarının yönetimini irdelemektir. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak Türkiye'de katılım bankacılığının tarihi ele alınmıştır ve yatırım ve proje finansmanı süreçlerinde sukuk veya kira sertifikalarının ihraçları irdelenmiştir. Daha sonra katılım bankalarının karşılaşabilecekleri risk unsurları incelenmiş ve ardından likidite riskini önleyici olarak sermaye piyasası araçlarından biri olarak sukuk ihracı ile katılım bankalarının sermaye yeterlilik oranları arasındaki korelasyonuna bakılmıştır. Oran analizi ile Türkiye'deki katılım bankalarının sermaye yeterlilik oranları ile Sukuk ihraçları arasındaki ilişki incelenmiştir. Analiz sonucunda sukuk ihracının likidite riskini önleyici bir araç olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir. Özellikle iki bankada derinliğin olduğu son üç yılda SYR ile sukuk ihraçları arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. SYR düştükçe, bankaların artan likidite risklerini azaltmak için sukuk ihracına daha fazla odaklandıkları ve Pazar paylarını arttırdıkları görülmüştür. Katılım bankaları likidite yeterliliklerini güçlendirebilmek için finansal ürün ve hizmet çeşitliliklerini arttırmalıdır.
Özet (Çeviri)
Liquidity risk is important for the sustainability of participation banking, known as interest-free banking, activities. The aim of this study is to examine the management of capital market instruments that prevent liquidity risk of participation banks. For this purpose is considered as the first date of participation banking in Turkey and sukuk issuances of investment and project financing or lease certificates in the process were examined. Then, the risk factors that participation banks may encounter were examined and then the correlation between the issuance of sukuk and the capital adequacy ratios of participation banks as one of the capital market instruments to prevent liquidity risk was examined. Ratio analysis with a capital adequacy ratio of participation banks in Turkey have examined the relationship between sukuk issuances. As a result of the analysis, it was determined that sukuk issuance can be used as a liquidity risk prevention tool. Especially in the last three years when there is a depth in two banks, it has been determined that there is a relationship between CAR and sukuk issues. It was observed that as the CAR decreased, banks focused more on sukuk issuance and increased their market shares in order to reduce the increasing liquidity risks. Participation banks should increase their financial product and service diversity in order to strengthen their liquidity capabilities.