İşitme engelli öğrencilerin riskli internet davranışları ve güvenli internet kullanımına dair öğretmen ve yönetici görüşleri
- Tez No: 669741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Suç Önleme ve Analizi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, işitme engelli öğrencilerin riskli internet davranışları ve güvenli internet kullanımlarının öğretmen görüşlerine dayalı olarak incelenmesidir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmaya Ataşehir Yeditepe Özel Eğitim Meslek Lisesi ve Büyükçekmece Özel Eğitim Meslek Lisesinde en az iki yıldır çalışan 41 yönetici ve öğretmen katılmış olup, veriler tümevarım tekniği ile analiz edilmiştir. Görüşme formu maddeleri analiz edildiğinde, katılımcıların büyük çoğunluğu öğrencilerin evde ve okulda boş kaldıkları her an internet kullandıklarını belirtmiştir. Öğrencilerin interneti en fazla anlık mesaj yollamak, sosyal ağlarda zaman geçirmek ve fotoğraf paylaşmak amacıyla kullandıkları, bu amaçlar dışında sırasıyla müzik klibi/film izlemek, yeni arkadaşlıklar kurmak, oyun oynamak ve alışveriş yapmak amacıyla kullanımın geldiğini ifade etmişlerdir. Katılımcılar öğrencilerin internet kullanımı ile ilgili risklere dair bilgi düzeylerinin yetersiz olduğunu düşündüklerini, son iki yıl içinde internet kullanımı kaynaklı fiziksel, psikolojik ya da ekonomik zarar gördüklerini ifade etmişlerdir. Görüşmeye katılan katılımcıların tamamı ebeveynlere ve öğrencilere medya okuryazarlığı ve güvenli internet kullanımı ile ilgili eğitim verilmesini öneri ve beklenti olarak ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the risk of hearing impaired internet behaviors and safe internet usage according to teachers opinions. In the study in which the qualitative research method was used, the data were obtained using a semi-structured interview form. 41 administrators and teachers working at Ataşehir Yeditepe Special Education Vocational High School and Büyükçekmece Special Education Vocational High School participated in the study and analyzed by induction. When the interview form was analyzed, the majority of the participants stated that students used internet all the time at home and at school. When students use the internet to send instant messages, spend time on social networks and share photos, they stated that they wanted to watch movies, make new friends, play games and shop. Participants stated that they think that students level of knowledge about the risks related to internet use is insufficient and that they have suffered physical, psychological or economic damage due to internet use in the last two years. Participants in the interview suggested that should be given training to parents and students on media literacy and safe internet use.