Ekosistemlerin Türk sigorta sektörünün gelecekteki iş yapış modellerine etkisi
The effect of ecosystems on future business models of Turkish insurance sector
  1. Tez No: 669750
  2. Yazar: PINAR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖZYÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sigorta ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Çalışmada ekosistemlerin Türk sigorta sektörünün gelecekteki iş yapış modellerine etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Nitel veri toplama tekniği kullanılarak ele alınan bu araştırmada, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Nitel araştırma aşamasında seçilen Hayat dışı ve Hayat & Emeklilik şirketlerindeki yöneticiler ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmelerde yöneticilerin, şirketlerindeki mevcut iş yapış modelleri ve geleceğe yönelik stratejileri analiz edilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Katılımcıların tamamı iş süreçlerinde ekosistemlerinin var olduğunu söylerken, mevcut ekosistemlerinin başka bir ekosistemin parçası olup olmadığı konusunda kararsız kalmışlardır. Hayat & Emeklilik şirketleri iş yapış modellerinde kendilerini banka ekosistemlerinin,“zorunlu parçası”olarak değerlendirirken, hayat dışı sigorta şirketleri ise kendi ekosistemlerinin mevcudiyetini ve hatta diğer ekosistemlerin kesişiminde oluşan bir sistemi tanımlamaktadırlar. Hayat dışı sigorta şirketlerinde en önemli dağıtım kanalları acenteler olarak görülmekte iken, Hayat & Emeklilik şirketlerinde ise bankaların asıl oyuncular olduğu düşünülmektedir. Elde edilen bulgulara göre sigorta şirketlerinin yeni bir ekosistem kurma ya da başka bir ekosisteme dâhil olmasının rekabet avantajları açısından beklentileri; müşteri sayılarının, poliçe üretim adetlerinin ve dolayısıyla kazançlarının artacağı yönündedir. Ayrıca satış kanallarının sayısındaki artış, müşteri veri analizi ile yeni ekosistemlerin kapsayıcılığının genişlemesi şirketlerin rekabet güçlerini artıracak önemli faktörler olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the effects of ecosystems on future business models of Turkish insurance industry. Semi-structured interview technique was used in this study, which was handled by using qualitative data collection technique. During the qualitative research phase, interviews were held with company executives in selected non-life and life & pension companies. During the interviews, their current situation at company's business model and future strategies were analyzed and explained. While all participants said that their ecosystems are existed, and they are unsure whether their existing ecosystems are part of other ecosystems or not. While Life & Pension companies consider it to be a“mandatory part”of bank ecosystems, non-life insurance companies define their business model as a system formed at the intersection of other ecosystems beside their own ecosystem applied for the main-operations. While non-life insurance companies consider agencies as the most important distribution channels, Life & Pension companies declare that the banks are the main players on their business activities. According to the findings obtained, the expectations of insurance companies in terms of competitive advantages of establishing a new ecosystem or being included in another ecosystem are that the number of customers, the number of policy production and thus their earnings will increase. In addition, they see the expansion in the number of sales channels and the increase in the inclusiveness of new ecosystems with customer data analysis as an important factor that will improve their competitiveness.