Otomatik geri bildirim sisteminin uzaktan yabancı dil öğrenenlerin yazma etkinliklerindeki gelişimlerine katkısının incelenmesi
Investigation of the contribution of automatic feedback system to the development of distance foreign language learners' writing activities
- Tez No: 669749
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN YAZICI, DOÇ. DR. İREM ERDEM AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tezin konusu otomatik geri bildirimin İngilizceyi uzaktan yabancı dil olarak öğrenenlerin yazma etkinliklerindeki gelişimlerine katkısının olup olmadığının incelenmesi ve biçimlendirici otomatik geri bildirime yönelik öğrenenlerin ve yabancı dil uzmanlarının görüşlerinin alınmasıdır. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nde farklı programlarda öğrenim görmekte olan veya mezun olmuş öğrenenlerin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada öğrenenler yaptıkları yazma etkinliklerine otomatik geri bildirim aracı tarafından düzenli olarak geri bildirim almışlardır. Öğrenenlerin sürecin başında yaptıkları denemelerinde aldıkları notlar ile sonundaki denemelerinde aldıkları notlar istatistiksel olarak karşılaştırılarak otomatik geri bildirimin akademik yazma başarısına katkısı gözlemlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında gönüllü öğrenenlerle görüşmeler yapılarak deneyimleri hakkında detaylı veri elde edilmiştir. Aynı zamanda otomatik geri bildirim aracının sunduğu geri bildirimin uzaktan yabancı dil öğrenmede kullanılmasına yönelik görüşlerini almak üzere farklı yükseköğretim kurumlarında görev yapmakta olan sekiz yabancı dil uzmanı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel ve nitel bulguları otomatik geri bildirimin uzaktan yabancı dil öğrenenlerin yazma becerilerinin gelişimine katkısı olduğunu göstermiştir. Öğrenenler ve yabancı dil uzmanları ile yapılan görüşmeler otomatik geri bildirimin güçlü yönleri olarak etkili öğrenme süreci, yabancı dil gelişimine katkı, motivasyon arttırma, etkili ve hızlı geri bildirim, kullanıcı dostu öğrenme ortamı, uzaktan öğrenmeye katkı, duyuşsal destek, bireysel öğrenmeye destek gibi temaları ortaya koymuştur. Görüşmelerde ayrıca otomatik geri bildirim araçlarının daha etkili kullanılabilmesine yönelik katılımcı önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation is to examine whether automatic feedback contributes to the development of writing activities of those who learn English as a foreign language at a distance, and to take the opinions of learners and foreign language experts for the formative automatic feedback. In the study carried out with the participation of students who are studying or graduated from different programs at Anadolu University Open Education Faculty, the learners received regular feedback on their writing activities by an automatic feedback tool. The contribution of automatic feedback to academic writing success was observed by statistically comparing the grades of the learners for their writing tasks at the beginning and at the end of the process. In the second stage of the study, detailed data about learners' experiences were obtained by interviewing volunteer participants. At the same time, interviews were held with eight foreign language experts working in different higher education institutions to get their opinions about the use of the feedback provided by the automatic feedback tool in foreign language learning. The quantitative and qualitative findings of the study showed that automatic feedback contributed to the development of writing skills of foreign language learners at a distance. Interviews with learners and foreign language experts revealed themes such as effective learning process, contribution to foreign language development, motivation increase, effective and fast feedback, user-friendly learning environment, contribution to distance learning, affective support, support for individual learning as the strengths of automatic feedback. The interviews also included participants' suggestions on how to use automated feedback tools more effectively.