Okul öncesi çocuklarda pasif sigara içiciliğinin idrar kotinin/kreatinin oranıyla değerlendirilerek solunum yolu enfeksiyonlarıyla ilişkisinin saptanması
Determining the relationship of passive smoking in preschool children with respiratory tract infections by evaluation of urinary cotin/creatine ratio
  1. Tez No: 669755
  2. Yazar: SİNEM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BOSTAN GAYRET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çocuklar, çevresel sigara dumanından yaygın olarak etkilenmektedirler. Pasif sigara maruziyeti, sebep olduğu klinik problemler nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmada pasif sigara maruziyetinin okul öncesi dönemdeki çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları üzerine etkisinin, anket yöntemi ile aileden alınan öykü ve idrarda kotinin/kreatinin oranları ölçülerek belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran 2-5 yaş arasında, aile bildirimlerine göre evinde en az bir aktif içici bulunan 36 çocuk ve evinde aktif içici bulunmayan aynı yaş grubunda 36 çocuk alındı. Anket ile aile ve çocukla ilgili sosyodemografik değişkenler, alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları geçirme sıklığı sorgulandı. Çalışmaya katılan çocukların idrar örneklerinde kotinin, kreatinin düzeyleri ölçüldü ve kotinin/kreatinin oranları hesaplandı. Sosyodemografik veriler ve idrar kotinin/kreatinin oranları kullanılarak, çocukların pasif sigara maruziyeti ve solunum yolları enfeksiyonları üzerine etkisi belirlendi. Çalışmamızda elde edilen verilerin istatistiksel analizi için NCSS (Number Cruncher Statistical System) programı kullanıldı. p0,05). İdrar kotinin/kreatinin oranı (İKKO), evde sigara içilen grupta 0,476 ng/mg, içilmeyenlerde 0,20 ng/mg olup gruplar karşılaştırıldığında ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Pasif sigara maruziyeti idrar kotinin düzeyi 10 ng/ml üzerinde olup çocukların %55,6'sı pasif içici olarak değerlendirildi. Sonuç: Çalışmamız pasif sigara maruziyeti değerlendirilirken, ailelerin verdiği bilgilerle birlikte kotinin seviyesinin de ölçülmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. Çalışmamızda pasif sigara maruziyeti olan çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları sıklığı artmış saptanmıştır. Sigara ve zararları konusunda ebeveynler bilinçlendirilerek pasif sigara dumanına maruziyet azaltılabilir, sık solunum yolu enfeksiyonu geçirme ve hastaneye yatışlar önlenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Children are commonly affected by cigarette smoke. Passive smoking is an important public health issue due to the clinical problems it causes. In this study, we aimed to determine the effect of passive smoking on respiratory tract infections using a survey method as well as family history and urine cotinine/creatinine ratio. Materials and Methods: 36 children with at least one active smoker in the house and 36 children with no active smokers in the house between the ages 2-5 who came to Saglik Bilimleri University Bagcilar Education and Research Hospital pediatric clinic were included in the study. With the survey, sociodemographic variables about the family and the child as well as the frequency of lower or upper respiratory tract infection history were questioned. Cotinine and creatinine levels were measured using urine samples of the patients included in the study, then the cotinine/creatinine ratios were calculated. Using the sociodemographic data and urine cotinine/creatinine ratios, the passive smoking exposure and its effect on respiratory tract infections were determined. NCSS (Number Cruncher Statistical System) was used for the statistical analysis of the data we collected. P0.05). Urine Cotinine/creatinine ratio (UCCR) was found 0.476 ng/mg in the active smoker in the house group and was found 0.20 ng/mg in the nonsmoker group. Once the groups were compared, there were no statistically meaningful difference in the measurements (p>0.05). 55.6% of children with history of cigarette smoke exposure and urine cotinine level higher than 10ng/ml were considered passive smokers. Results: Our study shows that while evaluating the passive cigarette exposure, it is important to measure to cotinine levels together with the information provided by the families. Our study found that in children, the frequency of respiratory tract infections is higher in those with cigarette smoke exposure. Frequent respiratory tract infection and hospitalization may be prevented by informing the families about the risks of exposure to cigarette smoke as well as raising awareness to the harms of cigarette smoke.