Uzun süreli topikal kortikosteroid kullanan psoriasis hastalarının sürrenal yetmezlik, cushing sendromu ve osteoporoz gelişme riski açısından değerlendirilmesi
Evaluation of psoriasis patients with long-term topical corticosteroids for their risk of developing surrenal insufficiency, cushing's syndrome and osteoporosis
- Tez No: 669758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN GÖNÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç Psoriasis kronik eritemli, skuamlı plaklarla seyreden, pek çok komorbiditenin de eşlik ettiği, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen kronik enflamatuar bir hastalıktır. Topikal kortikosteroidler (TKS) hafif psoriasis formlarında ilk seçenek, orta/şiddetli formlarında ise asıl tedaviye ek olarak en sık kullanılan ilaçlardır. Topikal steroidler uygun doz ve miktarda kullanıldıklarında oldukça etkili ajanlardır ancak psoriasisin kronik seyri, tedavi kesiminden sonra nüks gelişmesi ve hastaların bilinçsizce kullanması nedeniyle fazla miktarda ve uzun süreli kullanılabilmektedir. Topikal kortikosteroidlerin sistemik yan etkilere neden olabileceği çok iyi bilinse de bu hastalarda sistemik yan etki gelişimine etki eden faktörlerin araştırıldığı çalışma sayısı kısıtlıdır. Bu çalışmayla uzun süreli TKS kullanan psoriasis hastalarında gelişebilecek olan yan etkilerden sürrenal yetmezlik, Cushing Sendromu (CS) ve osteoporoz araştırılacak ve bu yan etkilerin ne şartlar altında geliştiği ortaya konulmaya çalışılacaktır. Gereç ve Yöntem Psoriasis polikliniğimizde takipli, başvuru öncesinde hastadan alınan bilgiye göre monoterapi olarak haftada en az 50 gr süperpotent veya potent topikal kortikosteroid tedavisini en az 1 ay süreyle kullanımı tespit edilmiş hastaların dosyaları retrospektif incelenerek toplam 49 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar aldıkları topikal steroidin potensine göre iki gruba ayrıldı ve ACTH, kortizol ve kemik dansitometre değerlerine bakıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, öz ve soygeçmişleri, ek sistemik hastalıkları, psoriasisin süresi, kullandıkları topikal kortikosteroidin adı, kullanma şekli, kullanım süresi ve miktarı, dermatolojik ve sistemik muayene bulguları kaydedildi. Endokrinolog tarafından istenen tetkik sonuçları ile yapılan tetkikler ve hekimin yorumları kaydedildi. Bulgular Çalışmaya 49 hasta dahil edilmiş olup potent topikal steroid kullanan grup 1'de 24, süperpotent topikal steroid kullanan grup 2'de ise 25 hasta yer almaktaydı. Her iki grup arasında sürrenal yetmezlik, CS ve osteoporoz gelişimi açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Grup 1 de yer alan 1 hasta, grup 2 de yer alan 4 hasta iatrojenik CS olarak değerlendirildi. Grup 2'de yer alan hastaların ACTH stimülasyon testleri sürrenal yetmezlikle uyumlu sonuç verdi, grup 1'de yer alan hastada sürrenal yetmezlik saptanmadı. Hipotalamik-pituiter-adrenal (HPA) aksın geri dönme zamanı ortalama 2±0,81 ay olarak hesaplandı. Grup 2'deki hastaların ACTH değerleri, grup 1'deki hastalara göre anlamlı olarak daha düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim Psoriasis is a chronic inflammatory disease with chronic erythema, squamous plaques, accompanied by many comorbidities, which significantly affects the quality of life. Topical corticosteroids are the first option in mild forms of psoriasis, and in the moderate/severe forms they are the most commonly used drugs in addition to the main treatment. Topical steroids are highly effective agents when used in appropriate doses and amounts, but they can be used in large amounts and for a long time due to the chronic course of psoriasis, recurrence after treatment break and the unconsciously used by patients. Although it is well known that corticosteroids can cause systemic side effects, the number of studies investigating the factors affecting systemic side effect development in these patients is limited. In this study, we will investigate the possible side effects of psoriasis patients using long-term topical corticosteroids such as surrenal insufficiency, Cushing's Syndrome and osteoporosis and try to determine the conditions which these side effects develop. Materials and Methods The files of the patients who were followed up in our psoriasis outpatient clinic and who were found to use at least 50 g of superpotent or potent topical corticosteroid therapy as a monotherapy for at least 1 month before the application were investigated retrospectively and 49 patients were included in the study. The patients were divided into two groups based on the potency of the topical steroid they took, and the patients' ACTH, cortisol and bone densitometer values were evaluated. Age, gender, self and family history, additional systemic disease, duration of psoriasis, the name, form of use, duration and amount of topical corticosteroids, dermatological and systemic examination findings were recorded, The results of the examination requested by the endocrinologist and the examinations performed and the comments of the physician were recorded. Results 49 patients were included in the study, including 24 in Group 1 who used potent topical steroids and 25 in Group 2 who used superpotent topical steroids. There was no significant difference between the two groups in terms of the development of surrenal insufficiency, CS and osteoporosis. One patient in Group 1 and 4 patients in Group 2 were evaluated as iatrogenic CS. ACTH stimulation tests of patients in Group 2 showed consistent results with adrenal insufficiency, while no adrenal insufficiency was detected in the patient in Group 1. The recovery period of HPA axis suppression was 2±0.81 months. ACTH values of patients in Group 2 were significantly lower than patients in Group 1. Patients using more than 50g of superpotent topical steroids per week compared to patients using 50g of superpotent topical steroids per week.