In vitro/in vivo evaluation of dendrimeric systems for retinal drug delivery
Retinaya ilaç taşınması amacıyla dendrimerik sistemlerin in vitro/in vivo olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 374998
  2. Yazar: BURÇİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Göze ilaç uygulanması, gözün anatomik ve fizyolojik bariyerler bulunduran kompleks yapısı nedeni ile halen zorluklar içermektedir. Gözün arkasına ilaç taşınması özellikle kornea, sklera, kan-retina bariyeri gibi bariyerler, vitrözün hücresiz yapısı, göz yaşı salgısı nedenleri ile daha zordur. Bu nedenle ilaçlar retinaya genellikle sadece intravitreal yoldan uygulanabilmektedir, ancak bu girişimsel yol tekrarlanan uygulamalarda göze ciddi zararlar verebilmektedir. Diğer yandan gözün arka kısmında görülen, yaşa bağlı maküler dejenerasyon, koroid nörovaskülerizasyove diyabetik retinopati gibi hastalıklar tedavi edilmediği taktirde körlüğe yol açabilmektedir. Deksametazon (DEX), diyabetik retinopati, maküler ödem gibi bir çok oküler hastalığın tedavisinde kullanılan kortikosteroid bir ilaçtır. Bu nedenle DEX'u retinaya yeterli konsantrasyonda taşıyabilecek, girişimsel olmayan ya da gözde kalış süresini uzatarak uygulama sıklığını azaltacak bir taşıyıcı sisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Dendrimerler, özellikle hidrofobik ilaçlarla yüksek oranda etkileşerek, çözünürlük ve dokudan permeasyonlarını arttırabilen, nanoyapılı polimerlerdir. Bu çalışmada farklı PAMAM dendrimer türlerinin, DEX ile kompleks ve konjugat formülasyonları hazırlanarak, farklı boyut ve yüke sahip dendrimerlerin DEX'un retinaya taşınması ve gözde kalış süresi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. DEX-PAMAM kompleks formülasyonları hızlı salım yapan, permeabilite arttırıcı sistemler olarak topikal ve subkonjunktival yoldan, DEX-PAMAM konjugat sistemleri ise uzun sureli salım yapmak üzere subkonjunktival ve intravitreal injeksiyon yolu ile uygulanmak üzere tasarlanmıştır. Formülasyonlar kullanılış amaçlarına uygun olarak farklı şartlar altında incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ocular drug delivery is still a challenge due to its complex structure with many anatomical and physiological barriers. Delivering drugs to the back of the eye is especially harder because of barriers like cornea, sclera, blood-retina barrier; acellular vitreous structure, tear turnover. Thus retinal drug delivery can be only achieved by intravitreal route, which is an invasive technique that might cause serious ocular damage with repeated applications. However, posterior segment of the eye has many serious diseases, which increase the risk of blindness unless treated, such as age related macular degeneration, choroidal neovascularization and diabetic retinopathy. Dexamethasone (DEX) is a corticosteroid has been used for most of the ocular diseases including DR and macular edema. It is desirable to have a drug delivery system that can deliver DEX in a non-invasive manner, and yet achieve sufficiently high concentration in retina, or prolong the residence time and reduce the application frequency. Dendrimers are nanostructured polymers with high capability of interacting especially with hydrophobic drugs and improve their solubility and tissue permeation. In this study, various types of PAMAM dendrimers were used to prepare DEX complex or conjugate formulations in order to investigate the effect of dendrimers with different generations and charges, on DEX delivery to the retina, in terms of corneal and scleral permeability or the duration of the stay. DEX-PAMAM complex formulations are expected to show immediate release and a possible delivery system for topical or subconjunctival application. On the other hand DEX-PAMAM conjugates were designed to obtain an extended release following subconjunctival or intravitreal injection. Thus, these formulations have been evaluated in different terms, based on their purpose of development.