Ceza yargılamasında hüküm ve çeşitleri
The types of judgments in the turkish criminal procedure code
  1. Tez No: 669782
  2. Yazar: YUNUS EMRE ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Hüküm çeşitleri, 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununda düzenlenmiştir. Hüküm, yargılamanın sonucudur. Hükmün verilmesiyle, taraflar arası uyuşmazlık esas olarak sona erer. Ceza muhakemesinde dava, iddianame ile açılır. İddianame, savcı tarafından düzenlenir. Hükmün konusunu iddianamede gösterilen eylem ve kişi oluşturur. Hüküm, gerekçelendirilmek zorundadır. Hüküm çeşitleri; beraat, ceza verilmesine yer olmadığı, mahkûmiyet, güvenlik tedbirine hükmedilmesi, davanın reddi ve düşmesi kararıdır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasında ise; hüküm verilir ancak açıklanmaz. Kanundaki şartların oluşması halinde hükmün açıklanması geri bırakılabilir. Burada amaç, ceza infaz edilmeden kişiye bir şans daha vermektir. Çalışmanın ilk bölümünde hüküm kavramı ve hükmün unsurları incelenmiştir. İkinci bölümde, hükmün çeşitleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise, hükmün açıklanması ve açıklanmasının geri bırakılmasından bahsedilmiştir. Çalışmada öğretideki tartışmalara yer verilmiştir. Yargı kararları ile uygulamaya değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Type of verdict has regulated in Code Of Criminal Procedure (No: 5271). Verdict is the end of the trial. When the case is over, the dispute between parties is also over. It happen with verdict. The case is opened with an indictment at criminal procedure. İndictment is regulated by prosecutor. The subject of the verdict is the person and acts mentioned in the indictment. Verdict has to contain rationale. Type of verdict is; acquitment no grounds for punishment, conviction, application of security measures, negation and dismissal. Deferment of the annoncement of the verdict; the case in the and verdict but it not annoncement. If the conditions in Code of Criminal Procedure occure it can be deferment of the annoncement of the verdict. It aim to give the last chance to the person before execution of punishment. The thesis is composed of three chapters. It focus on consept of verdict and elements of verdict in the first section. It have been exmined type of verdict in the second section. Last part of thesis has mentioned announcement verdict and deferment of the annoncement of the verdict. The thesis included dicussions of the doctrine. It have been touched on judical decision.