Hükümlü veya tutuklunun kaçması suçu
Crime of the convict's and detainee's escape
- Tez No: 669784
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hükümlü veya tutukluların tutukevinden, ceza infaz kurumundan veya gözetimi altında bulunduğu görevlilerin elinden kaçması TCK m. 292/1 hükmünde suç olarak düzenlenmiştir. Maddenin ikinci fıkrasında suçun cebir veya tehdit kullanılarak işlenmesi, üçüncü fıkrasında ise suçun silahlı olarak ya da birden fazla hükümlü veya tutuklu tarafından birlikte işlenmesi suçun nitelikli halleri olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmada öncelikle hükümlü, tutuklu, hükme bağlı tutuklu, ceza infaz kurumu, tutukevi ve gözetim altında bulunma kavramları ile suçun unsurları açıklanmış, Yargıtay kararlarından da yararlanılarak öğretide tartışmalı olan konular üzerinde durulmuştur. Çalışmanın 8. bölümünde mevzuatta TCK m. 292 hükmüne yollamada bulunulan suçlara yer verilmiş, sonuç kısmında ise suçun temel şeklinin cezalandırılmasının gerekip gerekmeyeceği susma hakkı ile de kıyaslanarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is referred to as a crime according to the penal code of the Turkey article no 292/1 for convicts and detainees to escape from the detention house, the penal institution or to run away from the officers they are in charge of them. Committing the offense by using force or threat in the 2nd of the sub- article, committing the crime by gun or by more than one convict or detainee in the 3th of the sub-article are accepted as cases of the major crime. In this study the concepts of convict, detainee, detainee of dependet on verdict, penal institution, detention house and be under surveillance and the elements of the crime are explained first. The controversial issues in the doctrine were emphasized by making use of the Supreme Court decisions. In the part 8th, it also includes crimes referring to Article 292 of the Turkish penal code in the legislation. In the conclusion part of the thesis, it is discussed whether the basic form of the crime should be punished or not by comparing with the right to remain silent.