Marka hukukunda sessiz kalma suretiyle hak kaybının hüküm ve sonuçları
Provisions and consequences of loss of right by remaining silent in trademark law
- Tez No: 669795
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Sessiz kalma suretiyle hak kaybı ilkesi, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile pozitif düzenlemeye kavuşturulmuş ancak ilkenin uygulanmasının ortaya çıkardığı sonuçlar üzerinde durulmamıştır. İşte bu çalışmanın konusu, marka hukukunda özel bir yeri olan sessiz kalma suretiyle hak kaybı ilkesi ve bilhassa ilkenin hüküm ve sonuçlarıdır. Bu bağlamda, öncelikle ilkenin genel esasları ortaya konulmuş, karşılaştırmalı hukuk tahtında incelemeye girişilmiş ve nihayet ilkenin teorik arka planına ışık tutulmuştur. İkinci bölümde ise, ilkenin uygulanma koşulları öğretideki görüşler ve yargı kararları eşliğinde analiz edilmiş ve iyice somutlaştırılmıştır. Son bölümde ise, önceki bölümlerde temelleri atılan teorik plan üzerinde ilkenin uygulama alanı, savunma aracı olarak niteliği ile sonuçları tahkik edilmiş ve düzenlemeye konu edilmesi inancında olduğumuz hususlar ekseninde önerilerimiz zikredilmiştir.
Özet (Çeviri)
The principle of loss of right by remaining silent has been regulated by Industrial Property Law numbered 6769, however the consequences of the application of the principle have not been emphasized. The subject of this study is the principle of loss of right by remaining silent which has a special place in trademark law and the provisions and consequences of this principle. In this context, the generalia of the principle have been revealed, an investigation has been made under the comparative law and finally, the theoretical background of the principle has been shed light. In the second part, the application conditions of the principle are analyzed and concretized in the light of the judicial decisions and the opinions in the teaching. In the final section, the scope of application of the principle, its legal character as a defense tool and its consequences have been investigated on the theoretical plan, the foundations of which have been laid in previous chapters and our suggestions have been mentioned in line with the issues we believe to be subject to regulation.