Yetişkin bireylerde algılanan ebeveyn tutumu ile çocukluk çağı travmalarının duygusal yeme üzerine etkisinin incelemesi
Investigation of perceived parental attitude in adult individuals and the effects to childhood traumas on emotional eati
  1. Tez No: 669796
  2. Yazar: İPEK SOYUMTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkin bireylerde çocukluk çağı travamaların ve algılanan anne baba tutumlarının duygusal yeme davranışı üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Bununla beraber çalışmaya katılan yetişkin bireylerin sosyo-demografik özellikleri ile çalışma değişkenleri olan çocukluk çağı travmaları, algılanan anne baba tutumları ve duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkin incelenmesi de amaçlanmaktadır. Bu amaç çerçevesinde çalışmaya İstanbul ilinde yaşamını sürdüren 219 kadın ve 100 erkek olmak üzere 319 yetişkin birey dahil edilmiştir. Yapılan çalışma ilişkisel tarama modeli olarak tasarlanmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak yetişkin bireyleri kişisel özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, algılanan anne baba tutumlarını belirlemek için Young Ebeveynlik Ölçeği, çocukluk çağı travmalarını belirlemek için Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği ve duygusal yemeyi belirlemek için Hollanda Yeme Davranışı Anketi kullanılmıştır. Araştırma amacı doğrultusunda çocukluk çağı travmaları ve algılanan anne baba tutumlarının duygusal yeme düzeyini etkilediği hipotezi test edilmiştir. Elde edilen verilerin analiz edilmesi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: Çocukluk çağı travmaları istismar ve ihmal alt boyutları duygusal yeme ile orta düzey pozitif ilişkili olarak belirlenmiştir. Benzer şekilde algılanan anne baba tutumlarında olumsuzluk arttıkça duygusal yeme düzeyinde de artış meydana gelmektedir. Bu sonuçlarla beraber kadınların duygusal yeme düzeyinin ve çocukluk çağı travma düzeylerinin daha yüksek olduğu, eğitim durumu ile duygusal yeme düzeyinin ilişkili olduğu, bekar bireylerin duygusal yeme düzeylerinin evli bireylere göre daha yüksek olduğu sonuçları elde edilmiştir. Ayrıca yapılan doğrusal regresyon analizleri neticesinde çocukluk çağı travmaları ve algılanan anne baba tutumlarının duygusal yeme düzeyi üzerinde yordayıcı etkisi olduğu ve duygusal yeme düzeyindeki varyansın bir kısmının bu değişkenler tarafından belirlendiği ortaya konulmuştur. Araştırma neticesinde elde edilen tüm sonuç tartışma bölümünde ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of childhood traumas and perceived parental attitudes on emotional eating behavior in adult individuals. In addition, it is aimed to examine the relationship between the socio-demographic characteristics of the adult individuals participating in the study and the childhood traumas, perceived parental attitudes and emotional eating behavior, which are the study variables. For this purpose, 319 adult individuals, including 219 women and 100 men, living in Istanbul, were included in the study. The study was designed as a relational screening model. As data collection tools, the Personal Information Form prepared by the researcher to determine the personal characteristics of adult individuals, the Young Parenting Scale to determine perceived parental attitudes, the Childhood Mental Trauma Scale to determine childhood trauma, and the Dutch Eating Behavior Questionnaire to determine emotional eating were used. For the purpose of the research, the hypothesis that childhood traumas and perceived parental attitudes affect emotional eating levels was tested. SPSS package program was used to analyze the obtained data.The findings obtained as a result of the study can be summarized as follows: Childhood traumas, abuse and neglect sub-dimensions were found to be moderately positive with emotional eating. Similarly, as the negativity in perceived parental attitudes increases, the level of emotional eating also increases. With these results, it was found that women's emotional eating levels and childhood trauma levels were higher, education level was related to emotional eating, and emotional eating levels of single individuals were higher than married individuals. In addition, as a result of the linear regression analysis, it was revealed that childhood traumas and perceived parental attitudes have a predictive effect on emotional eating level, and some of the variance in emotional eating level is determined by these variables. The whole result obtained as a result of the research is discussed in detail in the discussion section