Onarıcı adalet olarak uzlaştırmanın Türk hukuku ve Norveç hukuku'nda karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative review of reconciliation as restorative justice in Turkish law and Norwegian law
- Tez No: 669827
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Cezalandırma gücü genellikle modern devlete aittir. Geleneksel ceza adalet sisteminde ortaya çıkan uyuşmazlık devlet tarafından giderilmektedir. Zamanla bu sistem gelişmelere ve ihtiyaçlara tam olarak cevap verememeye başlamıştır. Bu nedenle alternatif sistemler uygulanmaya başlanmıştır. Bunlardan biri onarıcı adalet sistemidir. Onarıcı adalet sistemi, kapsam olarak mağdurları tatmin etme ve tazmin etme fikrini içerir. Uzlaşmanın tesisi de onarıcı adalet fikri içinde gelişmiş ve zamanla gündeme gelmiştir. Bu sistem 2005 yılından itibaren ülkemizde bazı suçlar için uygulanmaktadır. Çalışma kapsamında incelenen Norveç'te ise benzer uygulamaların, 1981'den beri uygulanmakta olduğu tespit edilmiştir. Uzlaşma kavramı bir süreci ifade eder. Bu süreci yürüten en önemli kişiler Cumhuriyet Savcısı ve Uzlaştırmacı olarak adlandırılan görevlidir. Cumhuriyet Savcısı bu süreci denetleme konumunda olduğu için bu sürecin uygulanmasında en çok karşılaşılan konu uzlaştırmanın şekli ve sonuçlarıdır. Uzlaştırmacı, uzlaşmayı sağlamak için fail ile mağdur arasında üçüncü kişi olarak sürece katılır ve süreci yönetir. Uzlaştırmacı, bu görevi otoriteden aldığı yetkiyle yerine getirir. Yapılan çalışma içerisinde uzlaştırma ile ilgili Türk Hukuku ve Norveç Hukuku'nda ele alınan uygulamalar incelenmiştir. Türkiye ve Norveç'te yapılan uygulamaların karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The power to punish usually belongs to the modern state. Incompatibility arising in the traditional criminal justice system is eliminated by the state. Over time, this system has begun to fail to fully respond to developments and needs. Therefore, alternative systems have been started to be implemented. One of these is the restorative justice system. The restorative justice system includes, in scope, the idea of satisfying and compensating victims. The establishment of reconciliation developed within the idea of restorative justice and came to the force in time. This system has been applied for some crimes in our country since 2005. It is a system that has been implemented in Norway since 1981, which was examined within the scope of the study. The concept of reconciliation refers to a process. The most important people who carry out this process are the Public Prosecutor and the reconciliator (mediator). Since the Public Prosecutor is in the position of overseeing this process, the most common issue in the implementation of this process is mediation. The mediator participates in the process as a third party between the perpetrator and the victim in order to reach reconciliation and manages the process. The reconciliator fulfills this task with the authority taken from the authority. In the study, the practices dealt with in Turkish Law and Norwegian Law regarding reconciliation were examined. It is compared and evaluated the applications made in Turkey and Norway.