New York city symphonies: Critique and propagation of interwar years modernity
New York şehir senfonileri: İki savaş arası modernitesinin eleştirisi ve propagandası
- Tez No: 669863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN PİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, şehir senfonilerini analiz ederek iki dünya savaşı arasındaki New York'un mimarlık tarihini yazmayı amaçlar. Şehir senfonileri, modern şehirlerdeki yaşama dair değerli bilgiler sunan avangart belgesellerdir. Gökdelenleri, yoğun liman aktiviteleri, çok katmanlı ulaşım ağları ve maruz kaldığı göç dalgasıyla New York şehri, şehirleşmenin birçok sorununu barındırmış ve bunları büyük bir enerji harcayarak çözmeye çalışmıştır. Bu çalışma, şehir senfonilerinde gözlemlenen modernitenin karşılanışını ve temsiliyetini, filmlerin öne çıkardığı özelliklere odaklanarak inceler. Bunu yaparken, günlük hayatın makineleşmesi, Amerikan şehir ekonomisi ve çeşitliliği, zamanın ve mekânın cinsel kimliği, mahremiyet ve kamusallığı, benzerlik ve çeşitliliği irdeler.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to write an architectural history of interwar years New York analyzing eleven existing city symphonies. City symphonies are avant-garde documentaries which provide valuable information to understand life in modern urban cities. With its skyscrapers, bustling harbor activities, multilayered transportation network and immense immigration wave, New York bore many problems of urbanization and tried to solve them with innovations. This thesis explores receptions and representations of modernity through city symphonies focusing the specificities of films they reveal. It addresses mechanization of everyday life, American urban economy and its diversity, gender of time and space, privacy and publicity, similarity and diversity.