Babaların psikolojik iyi oluş düzeyleri ile ilköğretim düzeyinde eğitim gören çocuklarının problem çözme becerilerinin karşılaştırılması
Investigation of the relationship between the psychological well-being and psychological resistance levels of parents and the problem-solving skills of children trained at primary education
- Tez No: 669864
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU YAZGAN İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada babaların psikolojik iyi oluş düzeyleri ile ilköğretim düzeyinde eğitim gören çocuklarının problem çözme becerilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bununla birlikte çalışılan bu kavramlar ile bazı demografik değişkenler de karşılaştırılarakaralarındaki fark saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim öğretim yılında Mersin ili Yenişehir ilçesinde bulunan Toros Koleji'ne devam eden öğrenciler ve bu öğrencilerin babaları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, uygunluk örneklemesi (convenience) yöntemi ile belirlenmiştir. Bu çalışmanın verileri İlköğretim kademesi 4,5,6,7 ve 8. Sınıfa devam eden 161 öğrenci ve bu öğrencilerin babaları olmak üzere toplam 322 kişiden elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak babalara, kişisel bilgi formu ve 'Evli Kadınlar ve Erkekler İçin Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ)', çocuklara 'İlköğretim Düzeyindeki Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri (ÇPÇE)' uygulanmıştır. Çalışmada değişkenler arasında anlamlı fark olup olmadığını tespit etmek amacı ile Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri uygulanmıştır. Çalışmada babaların psikolojik iyi oluş alt boyut puanları ve çocuklarının problem çözme becerileri alt boyut puanları, bazı demografik değişkenler açısından karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda, gelir durumu düşük olan babaların memnuniyetinin daha düşük olduğu, evlilik yılı 0-10 yıl arası olan babaların, evlilik yılı daha fazla olanlara göre daha çok negatif duyguya sahip yani daha az memnun oldukları, çalışan babaların ev dışı aktiviteleri sürdürebilme puanlarının çalışmayan babalara göre daha yüksek olduğu ve üç çocuğa sahip babaların daha az çocuğa sahip babalara göre daha memnun oldukları görülmektedir. Ayrıca çalışan babaya sahip çocukların öz denetim puanlarının çalışmayan babaya sahip olanlara göre daha yüksek olduğu ve evlilik yılı 16 yılın üzerinde olan babaların çocuklarının, evlilik yılı daha az olan babaların çocuklarına göre güven puanlarının da yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the psychological well-being levels of fathers and the problem solving skills of their children who are educated at primary education level. In addition, these concepts were compared with some demographic variables and the difference between them was tried to be determined. The universe of the research consists of the students who attend Toros College located in Mersin province Yenişehir district in the 2019-2020 academic year and the fathers of these students. The sample of the study was determined by convenience sampling method. The data of this study were obtained from a total of 322 students, including the primary education level 4, 5, 6, 7, and 161 students attending 8th grade, and the fathers of these students. Personal information form and“Psychological Well-Being Scale for Married Women and Men (PIOS)”were applied to fathers as data collection tools in the study, and“Problem Solving Inventory for Children at Primary Education Level (WPI)”was applied to children. Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests were applied in order to determine that there was no significant difference between the variables in the study. In the study, the psychological well-being sub-dimension scores of the fathers and the problem-solving skills sub-dimension scores of their children were compared in terms of some demographic variables. As a result of the study, fathers with low income were less satisfied, fathers with 0-10 years of marriage had more negative emotions than those with more years of marriage, meaning they were less satisfied, working fathers were less satisfied than non-working fathers. and fathers with three children are more satisfied than fathers with fewer children. In addition, it was observed that the self-control scores of children with working fathers were higher than those with non-working fathers, and the children of fathers with a marriage year of more than 16 years had higher confidence scores than the children of fathers with less marriage.