Psikanalitik Edebiyat Kuramı bağlamında Julio Cortázar, Cristina Fernández Cubas ve İnci Aral öykülerinde tekinsizlik
The uncanny in the stories of Julio Cortázar, Cristina Fernández Cubas and İnci Aral in the context of Psychoanalytic Literary Theory
- Tez No: 669868
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ŞEBNEM ATAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmada, Julio Cortázar, Cristina Fernández Cubas ve İnci Aral'dan seçilen öyküler, tekinsizlik bağlamında Sigmund Freud'un“Tekinsizlik”başlıklı makalesi temel alınarak incelenmiş ve bu öykülerdeki karakterleri tekinsizliğe sürükleyen durumlar açıklanmıştır. Her üç yazarın öyküleri seçilirken, tekinsizliğin izleklerinin söz konusu öykülerdeki etkisi öncelikle ele alınmıştır. Bu öyküler dört ana izlek altında gruplandırılmıştır:“Bastırılanın Geri Dönüşü”izleği ile Casa Tomada, Carta a una señorita en París, Con Agatha en Estambul ve Anatomi Dersi adlı öyküler,“Ölümden Sonra Geri Dönenler”izleği ile Las Puertas Del Cielo, El Lugar, Siyah Lale ve Pembe Kayışlı Saat adlı öyküler,“Öteki Ben”izleği ile Lejana, La Mujer de Verde ve Baba adlı öyküler son olarak“Düş- Gerçek İkilemi”izleği ile Bestiario, Ausencia ve Ruhumu Öpmeyi Unuttun adlı öyküleri aracılığıyla yorumlanmaya çalışılmıştır. Bu incelemede, kahramanların yaşadıkları ve sergiledikleri davranışlarına ve ruhsal durumlarına dönük saptamalar, öykülerdeki tekinsiz etkinin varlığını göstermiştir. Sonuç olarak, yazarların kendi hayatlarında deneyimledikleri aidiyetsizlik ve yabancılaşma duygularının, öykülerinde tekinsiz olarak nitelendirilebilen durumları yansıttığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the selected stories of Julio Cortázar, Cristina Fernández Cubas and İnci Aral are examined respectively with reference to Sigmund Freud's article titled“The Uncanny”focusing on the context of the uncanny and the situations that lead characters to the concept of the uncanny. While selecting the stories of these writers, the impact of the themes of the uncanny on the stories are primarily addressed. These stories are grouped under four main themes of the uncanny: Casa Tomada, Carta a una señorita en París, Con Agatha en Estambul and Anatomi Dersi are examined with the theme“The return of the repressed”, Las Puertas Del Cielo, El Lugar, Siyah Lale and Pembe Kayışlı Saat are examined with the theme“The return of the dead”, the stories Lejana, La Mujer de Verde and Baba are examined with the theme“Double”and the stories Bestiario, Ausencia and Ruhumu Öpmeyi Unuttun are examined with the theme“The Dilemma of Dream and Reality”. In this study, the determinations of the behaviors and mental states of the heroes experienced and exhibited, showed the existence of the uncanny effect in the stories. As a result, it is concluded that the feelings of the sense of belongingness and alienation experienced by the authors individually in their own lives is reflected in situations that can be described as uncanny in their stories.