Mezgit galsoma ağlarının seçicicik parametrelerinin hesaplanması
Estimation of the parameters of the selectivity of the gill nets used in whiting fishery
  1. Tez No: 66987
  2. Yazar: MEHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞ DÜZGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde mezgit balıklarının avcılığında kullanılan 20, 22 ve 24 mm göz açıklığındaki galsama ağlarının seçicilik parametrelerinin hesaplanması, kullanılan üç farklı renk ve iki farklı ağ ipliği kalınlığının seçiciliğe etkisi incelenmiştir. Ağların seçiciliğinde, dolaylı hesaplama yöntemi temeline dayanan Holt ve vücut çevresi ölçülerinden yararlanılarak hesaplanan Sechin modelleri kullanılmıştır. Holt metoduyla yapılan hesaplamalar sonucunda kullanılan tüm ağların ortak seçicilik faktörü 4.25, 20 ile 22 mm lik ağlar için optimum yakalama boylan 17.28 vei9.01 cm, 22 ile 24 mm lik ağlar için 18.49 ve 20. 17 cm, seçicilik faktörleri de sırasıyla 4.32 ve 4.20 olarak bulunmuştur. Sechin metoduyla ise optimum yakalama boylan 20, 22 ve 24 mm lik ağlar için sırasıyla 17.2, 19.0 ve 20.8 cm, seçicilik faktörleri de 8.60, 8.63 ve 8.66 olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada ayrıca üç farklı ağ ipliği rengi de kullanılarak, rengin seçiciliğe bir etkisinin olup olmadığı araştırılmış ve avcılığın derin sularda yapılması zorunluluğu nedeniyle, bu derinlikte rengin bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Kullanılan iki farklı ağ ipliği kalınlığı arasında (0) numara ağ ipliğinden yapılmış ağlar, (1) numara ağ ipliğine oranla daha çok balık yakalamış ve av veriminin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Fakat yapılan hesaplamalar sonunda (1) numara iplik kalınlığındaki ağların daha seçici olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Mezgit, Galsama ağlan, Seçicilik, Holt modeli, Sechin modeli
Özet (Çeviri)
SUMMARY ESTIMATION OF THE PARAMETERS OF THE SELECTIVITY OF THE GILL NETS USED IN WHITING FISHERY In this study, the parameters of the selectivity of gill nets used of 20, 22 and 24 mm bar mesh for whiting in the Eastern Black Sea were studied. Additionally effect of color and twine diameter on the sellection factors of gill nets used were also investigated. Two methods were used. One is indirect method which is based on Holt and second one is Sechin model based on the measurements of body girth. The common selection factor for the Holt method was found to be 4.25, whilst the optimum lengths of whiting caught for the 20 and 22 mm of bar mesh were 17.28 and 19.01 cm with the selection factor of 4.32 respectively. These figures were 18.49 and 20. 17 cm for 22 and 24 cm of bar mesh, corresponding the selection factor of 4.20. Using the Sechin method, the optimum lengths of whiting caught due to 20, 22 and 24 mm of bar mesh were estimated to be 17.2, 19.0 and 20.8 cm resulting the selection factors as 8.60, 8.63 and 8.66 respectively. The effect of color of the gill nets used and diameter of the twine on the selectivity of gill net were also investigated. As a result it was found that those nets in different colors did not affect the selectivity since they are supposed to be used in deeper waters where visibility is too low. But the investigation has shown that twine No:0 was more selective that of No: 1 (both in 1 10 denier). Key Words : Whiting, Gill nets, Selectivity, Holt method, Sechin method. VI