Kaynak alabalığının (Salvelinus fontinalis, mitchill. 1814) Doğu Karadeniz koşullarında deniz suyu ve tatlı suda büyüme özellikleri
Growth parameters of brook trout (salvelinus fontinalis, Mitchill 1814)in sea and freswater in the East Blacksea condition
  1. Tez No: 66988
  2. Yazar: MEHMET ZEKİ ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmada kaynak alabalığının (Salvelınus fontmalıs) deniz suyu ve tatlısu tanklarındaki günlük yem tüketimi, yem değerlendirme oranı, büyüme özellikleri ve kayıp oranlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır özel bir alabalık işletmesinden temin edilen 0" yaş grubu yavruların kullanıldığı çalışma balıklar 18 aylık yaşa olaşıncaya kadar yürütülmüştür. Ocak - Nisan aylan deniz grubunun lehine gözüken büyüme daha sonra tatlısu grubu lehine dönmüştür. Buna göre çalışmanın başlangıcında deniz grubunda 5.74-1.63 g, tatlısu grubunda ise 6.02±1.69 g olan ağırlıklar Nisan 1996 da sırasıyla 96.07+3 1.78 g ve 86.17±27.17 g ve çalışma sonunda 230.28±75.73 g, 318.50±99.39 g olarak tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to compare the daily food consumption, food conversion ratio, death ratio and growth parameters of brook trout (salvelinus fontinalis) reared in sea and freshwater tanks. Juveniles of 0" age group obtained from a private trout form were used and the study lasted until the experimental fish reached age of 18 months. During Janury- April the group of seawater fish has shown a better growth, whereas in the rest of the study the group of seawater fish grew faster. So the mean weights, which were 5.74+1.63 g for seawater and 6.02±1.69 g for freshwater at the beginning of the trial, reached 96.07±31.78 g and 86.17±27.17 g in April, and 230.28±75.73 g and 318.50199.39 g respectively, at the end of the study.