Makedonya'dan Kuzey Makedonya'ya isim sorunu
Name issue from Macedonia to North Macedonia
- Tez No: 669891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH FUAT TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; inşacı bir yaklaşım çerçevesinde yıllardır tartışma konusu yapılan ve henüz bir çözüme kavuşturulamayan Kuzey Makedonya isim sorununu açıklığa kavuşturmak ve alan yazında yer alan tartışmalarla akademik yayınlar çerçevesinde gerek uygulayıcılara gerekse akademik çevreye bir perspektif kazandırmaktır. Yine bu kapsamda Kuzey Makedonya sorunsalının net olarak ortaya konulabilmesi adına karşılaştırmalı kültürde Türk kimliğinin inşası, Arnavut kimliğinin inşası ile Makedon kimliğinin inşasına yer verilmesi planlanmaktadır. Ayrıca Makedon sorununa bölgesel ve uluslararası aktörlerin yaklaşımının yer alması ana sorunsalımızı çok katmanlı bir hale dönüştürecektir. Özellikle çalışmanın güncel tartışmalar ile desteklenmesi ile Prespa Antlaşması'na giden sürecin farklı bir perspektiften yorumlanarak aktarılması da çalışmaya çok yönlü bir kimlik katmaktadır. Bu tez çalışmasının ilk bölümünde uluslararası ilişkilerdeki klasik kuramlar, inşacılık perspektifinden tanımlanacak olup çalışmanın ikinci kısmında tarihsel süreç içerisinde Kuzey Makedonya isim sorunsalı ortaya konulacaktır. Yine bu kapsamda Makedon-Arnavut-Türk kimliklerinin inşalarına yer verilmesi planlanmaktadır. Çalışmanın üçüncü kısmında ise Makedonya sorununa bölgesel ve uluslararası aktörlerin yaklaşımı, Prespa Antlaşması ve bu antlaşmaya giden süreç ile sonuçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to clarify the North Macedonia name issue, which has been a subject of discussion for years within the framework of a constructivist approach and has not yet been resolved, and to bring a perspective to both practitioners and the academic community within the framework of the discussions in the literature. In this context, it is planned to include the construction of Turkish identity in comparative culture, the construction of Albanian identity and the construction of Macedonian identity in order to clearly reveal the problematic of North Macedonia. Particularly the regional and international actors' approach to the Macedonian problem will turn our main problem into a multi-layered one. Especially supporting the study with up-to-date discussions and the interpretation of the process leading to the Prespa Agreement from a different perspective also adds a multi-faceted identity to the work. In the first part of this thesis, classical theories in international relations will be defined from the perspective of constructivism, and in the second part of the study, the North Macedonia name problem will be presented in the historical process. Again in this context, it is planned to include the construction of Macedonian-Albanian-Turkish identities. In the third part of the study, the approach of regional and international actors to the Macedonian problem, the Prespa Agreement and the process leading to this agreement and its results are discussed.