Yetişkin bireylerin nesne ilişkileri ve savunma düzenekleri ile romantik ilişki doyumları ve cinsel doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between object relations and defense mechanisms of adult individuals and their romantic relationship satisfaction and sexual satisfaction
- Tez No: 669894
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAL ERZİNCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkin bireylerin ilişkilerinde veya evliliklerinde deneyimledikleri ilişki doyumu ve cinsel doyum gibi ilişki bileşenlerinin nesne ilişkileri ve kullandıkları savunma düzenekleri çerçevesinde incelenmesidir. Bu amaç çerçevesinde bireylerin ilişkilerinde yaşadıkları süreçleri savunma düzenekleri ve nesne ilişkileri perspektifine bağlı olarak psikodinamik anlamda incelemek hedeflenmektedir. Bununla beraber çalışma değişkenlerinin katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ile olan ilişkisinin incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020 yılında yaşamını İstanbul ilinde sürdüren ve çalışmanın yapıldığı dönemde romantik ilişkisi olan ve ya evli olan 80 kadın ve 80 erkek olmak üzere toplamda 160 yetişkin birey oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama araçları olarak çalışmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Envanteri, Savunma Biçimleri Testi, İlişki Doyumu Ölçeği ve Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek setinin katılımcılara sunulması ve katılımcıların kendilerinin cevaplandırmaları yoluyla veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin analiz edilmesi için SPSS paket programı kullanılmış olup ortaya konulan sonuçlar bulgular bölümünde sunulmuştur. Araştırma neticesinde elde edilen sonuçlara göre nesne ilişkileri alt ölçeklerinden yabancılaşma, güvensiz bağlanma ve egosantrizim düzeyi arttıkça yetişkin bireylerin ilişki doyumları ve cinsel doyum düzeyleri azalmaktadır. Diğer yandan yetişkin bireylerin savunma mekanizmaları ile ilişki doyumu ve cinsel doyum düzeyleri arasındaki ilişkiye göre immatür ve nevrotik savunma düzenekleri kullanan bireylerin olgun savunma mekanizmalarını daha yoğun kullanan bireylere göre ilişki doyumları ve cinsel doyum düzeylerinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Ayrıca çalışma hipotezleri çerçevesinde ilişki süresi ile ilişki doyumu ve cinsel doyum arasındaki ilişkiye bakıldığında ilişki süresi ile ilişki doyumu ve cinsel doyum arasında anlamlı ilişkinin bulunduğu görülmektedir. Elde edilen tün sonuçlar çalışmanın içerisinde ilgili literatürle birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine relationship components such as relationship satisfaction and sexual satisfaction experienced by adults in their relationships or marriages within the framework of object relations and defense mechanisms they use. For this purpose, it is aimed to examine the processes that individuals experience in their relationships psychodynamically, depending on the perspective of defense mechanisms and object relations. It was also aimed to examine the relationship between study variables and socio-demographic characteristics of the participants. The sample of the study consists of a total of 160 adult individuals, 80 women and 80 men, who lived in Istanbul in 2020 and had a romantic relationship or were married at the time of the study. Personal Information Form, Bell Object Relations and Reality Assessment Inventory, Defense Forms Test, Relationship Satisfaction Scale and Golombok Rust Sexual Satisfaction Scale were used as data collection tools in the study. The data was collected by presenting the scale set to the participants and answering them themselves. SPSS package program was used to analyze the obtained data and the results obtained are presented in the findings section. According to the results obtained as a result of the research, as the level of alienation, insecure attachment and egocentrism among the object relations subscales increases, the relationship satisfaction and sexual satisfaction levels of adult individuals decrease. On the other hand, according to the relationship between adult individuals' defense mechanisms, relationship satisfaction and sexual satisfaction levels, it was found that individuals who use immature and neurotic defense mechanisms have lower relationship satisfaction and sexual satisfaction levels than individuals who use mature defense mechanisms more intensively. In addition, when the relationship between relationship duration and relationship satisfaction and sexual satisfaction is examined within the framework of the study hypotheses, it is seen that there is a significant relationship between relationship duration and relationship satisfaction and sexual satisfaction. All results obtained are presented in the study together with the relevant literature.