Eğitim sektöründe sendikaya üye olan ve üye olmayan lise öğretmenlerinin iş ve yaşam doyumunu belirlemeye yönelik bir alan araştırması: Bursa ili örneği
A field study to determine the work and life satisfaction of high school teachers who are trade union members and non-members in the education sector: Bursa province example
- Tez No: 669893
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PALAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma İlişkileri ve İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Her toplum için önem arz eden bir olgu olan eğitim, ülkelerin gelişmiştik düzeylerini belirleyici rolü ile üzerinde çokça durulan bir konudur. Eğitim sektörünün başrolünde yer alan hiç şüphesiz ki eğitimcilerdir. Eğitimciler, ne kadar tatmin düzeyi yüksek bir iş hayatı ve beraberinde refah seviyesi yüksek bir yaşam doyumu içerisinde olursa o denli eğitim sektöründeki ideal başarıda beraberinde gelecektir. Eğitim sektöründeki örgütlenmenin iş ve yaşam doyumuna yaptığı etkiyi gözlemlemek amacıyla hazırlan bu çalışma, sendika üyesi ve sendika üyesi olmayan lise öğretmenlerinin iş ve yaşam doyumları belirlemeye yönelik bir alan araştırmasıdır. Araştırma bölgesi olarak, Güney Marmara bölgesindeki Bursa ilinde, özelde ve kamuda çalışan lise öğretmenlerinin yanıtlarına başvurulmuştur. Daha öncesinde birçok akademik çalışmada 'iş doyumu' ve 'yaşam doyumu' kavramları ayrı ayrı ele alınarak çalışılmıştır. Fakat sendikal örgütlenmenin etkisi gözetilerek iş ve yaşam doyumları kavramları birlikte çalışılmamıştır. Ayrıca çalışmaya farklı bir yön veren bir diğer husus ise lise öğretmenlerinin kamu ve özel sektör şeklinde değerlendirerek ele alınmasıdır. Kamu ve özel sektörde istihdamı gerçekleşen lise öğretmenlerinin iş hayatlarındaki karşılaştıkları sorunların belirlenmesi ve örgütlenmenin iş ve yaşam doyumlarına etkisi gözetilmektedir. Elde edinilen bulgular doğrultusunda bu çalışma, gerek iş hayatındaki yönetici rol ve görevleri gerekse var olan çalışma şartları ile lise öğretmenlerinin optimum beklentileri yönünde düzenlenmesi için bir kaynak oluşturacaktır. Sendikal örgütlenme konusunda, örgüt yöneticileri tarafından üye kazanılması ve var olan üyelerin beklentilerini gözetmek amacıyla da başvurulacak bir kaynaktır.
Özet (Çeviri)
Education, a phenomenon that is important for every society, is a topic that is very focused on with its decisive role in the development levels of countries. It is undoubtedly the educators who play the leading role in the education sector. Educators, the higher the level of satisfaction in business life, and the higher the level of well-being in life satisfaction, the more ideal success in the education sector will come with it. To observe the impact of the organization in the education sector on job and life satisfaction, this study is a field study aimed at determining the job and life satisfaction of high school teachers who are union members and non-union members. As a research area, the responses of high school teachers working in the private and public sector were applied in Bursa province in the Southern Marmara region. Previously, in many academic studies, the concepts of 'job satisfaction' and 'life satisfaction' were studied separately. But the concepts of work and life satisfaction have not been studied together, taking into account the impact of trade union organization. In addition, another aspect that gives a different direction to the study is the consideration of high school teachers in the form of the public and private sector. Identifying the problems faced by high school teachers who are employed in the public and private sectors and the impact of the organization on their work and life satisfaction are taken into account. According to the results obtained, this study will create a resource for regulating both executive roles and tasks in business life, as well as existing working conditions, as well as the optimal expectations of high school teachers. As for trade union organization, it is also a resource that will be used by the managers of the organization to gain members and monitor the expectations of existing members.