Türkiye'de idari yargı düzeni ve kamu denetçiliği
Administrative judiciary system and public auditing in Turkey
  1. Tez No: 312633
  2. Yazar: KEMALEDDİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Hukuk devletinin en önemli unsurlarından biri de idarenin etkin olarak denetlenebilmesidir. Üstün kamu gücü ile donatılmış idari makamlar gerçekleştirdikleri idari faaliyetler sonucunda vatandaşların haklarına her zaman tek taraflı müdahale edebilmektedir. Bu tür müdahaleler karşısında vatandaşların başvurabildikleri denetim mekanizmaları var ise de bunlardan yargı denetimi dışında kesin sonuç alınabileni neredeyse yoktur.Türkiye'de İdari Yargı Düzeni ve Kamu Denetçiliği başlıklı bu çalışmada, yönetimin yargısal denetimini yapan idari yargı düzeni ile günümüz dünyasında hızla yayılma eğiliminde olan ve görev alanı, yetkileri ve çalışma usulü yönünden mahkemelerle çok benzerlik gösteren ombudsmanlık sistemi incelenmiştir. Çalışmada Türk idari yargı düzeninin işleyişi en temel noktaları ile anlatılmaya çalışıldıktan sonra ombudsmanlık sistemi genel yönleri ile tanıtılmış ve dünya ülkelerinden örnekler verilerek sistemin algılanması somutlaştırılmaya çalışılmıştır. Son aşamada ise Kamu Denetçiliği Kurumu olarak anayasal statü kazanan ancak yasal düzlemde henüz oluşturulmamış olan kurumunun Türkiye'de oluşum evresinden bahsedildikten sonra kurumun yargısal denetim ile benzerlik ve farklı yönleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the important aspects of the Rule of Law is administration's being audited. Administrative authorities with supreme powers are always on a position to interfere citizens' rights by their administrative operations. In case such intervention took place there are some checking procedures which citizens can apply, but apart from judiciary inquiries almost there is none which can produce certain result available.Titled as“Administrative Judiciary System and Public Auditing in Turkey”this study analyzes the administrative judiciary system which carries out judiciary inspection of the administration and ombudsman system which has similarities in jurisdiction, authority and working method with the judiciary courts. After the very basics of the Turkish Administrative Judiciary System are given, Ombudsman System is broadly introduced. Examples from other countries' practices are given in order to reify apprehension of the system. The ombudsman system gained a constitutional status as Public Auditing Institution in Turkey but a legislative arrangements have not been laid yet for its operational function. Therefore, the foundation stage of the Turkish Ombudsman System is analyzed and similarities and differences between the ombudsman system and judiciary inspection are studied in the final chapter.