Üniversiteli gençlerde öfke ve saldırganlık davranışının borderline kişilik yapılandırılmasıyla ilişkisi
The relationship of anger and aggression behaviors with borderline personality structuring in university students
  1. Tez No: 669897
  2. Yazar: FATMA IRMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK SAYĞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, borderline kişilik özelliklerinin genç erişkinlerde ki öfke ve saldırganlık davranışıyla ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmadaki katılımcılar sürekli öfke ve öfke tarzı ölçeği, saldırganlık ölçeği ve borderline kişilik envanterine uygulanan 100 üniversiteli gençlerden oluşmaktadır. Ayrıca, katılımcılara kişisel bilgi formu verilmiştir. Öfke ve saldırganlık davranışının borderline kişilik yapılandırmasıyla ilişkisini ölçmek için pearson ve sperman korelasyon kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; sürekli öfke ve öfke ifade tarzları (sürekli öfke, öfke içe, öfke dışa) ve saldırganlık envanterinin alt değişkenleriyle yüksek derecede anlamlı olan katılımcıların borderline kişilik yapılandırması oranında yüksek olduğu, sürekli öfke ve öfke ifade tarzının alt değişkeni olan öfke kontrol düzeyi yüksek çıkan katılımcıların saldırganlık envanterinin alt değişkeni ve borderline kişilik yapılandırmasıyla ilişkisi anlamlı oranda daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bağımsız örneklem t testi yöntemiyle borderline kişilik envanterinin fiziksel saldırganlık envanteri ve sürekli öfke- öfke tarz ve saldırganlık ölçeğinin alt değişkenlerle ile karşılaştırılmasına bakılmıştır. Yapılan bu araştırma ile bordeline kişilik bozukluğu çalışan akademisyen ve terapistlerin öfke ve saldırganlık düzeylerinin Borderline Kişilik Bozukluğuyla bağlantılı olabileceğini düşünmelerine ve terapilerde yararlı olabilecek tavsiyelerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between borderline personality traits and anger and aggression behavior in young adults. Participants in the study consisted of 100 university students who were applied to the trait anger and anger style scale, aggression scale and borderline personality inventory. To determine whether the sample has BPD or not, Ömer Aydemir et al. The Borderline Personality Disorder Inventory, which was adapted to Turkish by Turkish Anger, was used to determine the anger styles, and the Trait Anger-Anger Style Scale, whose reliability validity study was conducted by Özer (1994). In addition, a personal information form was given to the participants. Pearson and Sperman correlation was used to measure the relationship between anger and aggression behavior with borderline personality configuration. As a result of the analysis made; The participants' borderline personality structuring rate, which is highly significant with the sub-variables of trait anger and anger expression styles (trait anger, anger in, anger out) and aggression inventory, was found to be high, and the aggression inventory of the participants with a high level of anger control, which is the sub-variable of trait anger and anger expression style. It was concluded that its relation with the sub variable and borderline personality configuration was significantly lower. The comparison of the borderline personality inventory with the physical aggression inventory and trait anger-anger style and aggression scale with the sub-variables was examined using the independent sample t-test method. With this study, academicians and therapists working with bordered personality disorder thought that their anger and aggression levels might be related to Borderline Personality Disorder and made suggestions that could be useful in therapies.