Poulantzas'ın kapitalist devlet kuramı
Poulantzas'capitalist state theory
- Tez No: 274155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YETİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 456
Özet
Bu çalışmaya konu olan temel problematik kapitalist devlet sorunsalını, siyaset biliminin birbiriyle çok bağlantılı kavramlarını ifade eden sınıf, iktidar ve ideoloji gibi temel araştırma nesneleriyle olan bağlantısından hareketle, devletin bir tarihsel blokun oluşması üzerindeki etkilerinin yapısal düzey ve kerteler üzerinde ortaya çıkardığı sonuçlarını araştırmaya yöneliktir. Hedeflenen bu çerçevede;Birinci bölümde, kapitalist devlet sorunsalı, sivil toplum ile olan karşıtlığı temelinden hareketle değil de, ekonomi ile olan diyalektik ilişki temelinde nasıl ele alındığı, tartışılmıştır.İkinci bölümde, kapitalist devletin bir toplumsal oluşum üzerindeki etkisi, sınıf mücadelesinin dolayımlarının bu süreç üzerinde ortaya çıkardığı çeşitli etkileri de dikkate alarak araştırılmıştır.Üçüncü bölümde, feodal toplumsal oluşumdan kapitalist toplumsal oluşuma geçişte ortaya çıkan burjuva demokratik devrimleri Fransa, İngiltere ve Prusya özelinden hareketle incelenmiştir.Dördüncü bölümde, Poulantzas'ın, devletin baskı ve ideoloji işlevinin yanında ön plana çıkarttığı devletin ekonomik işlevi tartışılmıştır.Beşinci bölümde, Poulantzas'ın, devlet ve iktidar arasındaki ayrımı nasıl ele aldığını, iktidar ve sınıf arasındaki ilişkiyi nasıl kuramsallaştırmaya çalıştığı tartışılmıştır.Altıncı bölümde, Poulantzas, Miliband ve Laclau arasında geçen tartışmalar incelenmiştir.Yedinci bölümde, kapitalist devlet tipinin somut düzeyde ortaya çıkardığı farklı devlet biçimleri, Almanya ve İtalya'da ortaya çıkan faşist rejimler ile Portekiz, İspanya ve Yunanistan'daki askeri diktatörlükler incelenmiştir.Sekizinci bölümde, Poulantzas'ın, devletin bir sınıf uğrağı olduğu yönündeki kuramsal çözümlemelerinde geçen sınıf vurgusunu zamanla azalıp, onun yerini devletin sınıf mücadelesi karşısında tarafsız bir uğrak olduğu şeklindeki argümanlara bırakmasının siyasal ve toplumsal düzeylerde ortaya çıkardığı sonuçlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The main problematic of this study, departing from the connection between the basic questioning objects such as class, power and ideology that expresses multiply connected with political science, is to elucidate the structural level and instances of results of the state in terms of the facts it had on the formation of historical bloc. In this targeted frame:In the first chapter, the question of capitalist state will be discussed on the basis of dialectical relation it had with economy instead of the basis of contradiction against civil society.In the second chapter, the capitalist state will be examined in terms of its impact on a social formation, of mediation of class struggle whilst considering the various effects that it has on this process.In the third chapter, the bourgeoisie democratic revolutions that emerged during the transition from feudalist social formation to capitalist social formation will be examined departing from the particularities of France, England and Prussia.In the fourth chapter, state?s function of suppression and ideology that were highlighted by Poulantzas will be discussed in addition to state?s economic function.In the fifth chapter, how Poulantzas elaborated the distinction between state and power and how he attempted to conceptualize the relationship between power and class will be discussed.In the sixth chapter, the debates that took place between Poulantzas, Miliband and Laclau will be examined.In the seventh chapter, the different state forms that capitalist state type created on solid grounds, the fascist regimes in Germany and Italy and military dictatorships in Portugal, Spain and Greece will be elucidated.In the eighth chapter, the results that Poulantzas reduced the class emphasis mentioned in theoretical analysis in the direction considering state as a place reserved for a class and these ones were replaced by the arguments that state retains an objective place as a result of class struggle will be dealt with on political and social levels.