Nicos Poulantzas'ın devlet ve hukuk anlayışının temellendirilmesi
Grounding Nicos Poulantzas' conception of state and law
- Tez No: 451470
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN IŞIKTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, devlet ve hukuk ilişkisi bağlamında Nicos Poulantzas'ın hukuk anlayışının ortaya konulmasıdır. Öncelikli olarak Poulantzas'ın düşünsel gelişimi analiz edilerek ulaşmış olduğu nokta gösterilmek istenmiş; daha sonra ise bu noktada sahip olduğu görüşlerinin incelenmesine geçilmiştir. Bu şekilde erken dönem hukuk çalışmaları ile sonraki dönem devlet teorisi yaklaşımı arasındaki kopuşlar ve sürekliliklerin betimlenmesi amaçlanmıştır. Kapitalist devlet tartışmalarına Poulantzas'ın sunmuş olduğu özgün katkı, onun devleti üretim ilişkileri ve işbölümü ile ilişkiye sokması ve bir siyasal mücadele alanı olarak tanımlamasıdır. Devletin toplumsal ilişkilerin yeniden üretiminde düzenleyici rolü ve iktidar ilişkileri bakımından örgütleyici rolü bu yaklaşımla analiz edilmiştir. Kapitalist devlet ile modern hukukun ilişkisini içsel ve dışsal analiz metodlarını kullanarak tahlil etmesi sonucu ortaya koyduğu fikirler, hukuka yönelik Marksist tartışmalar ekseninde değerlendirilmiş ve ilişkisel devlet kuramı bağlamında hukukun oynadığı rol gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to introduce Nicos Poulantzas' conception of law in connection to law and state. First of all, in this study it is aimed to present Poulantzas' leading way of thinking through analysing his ideational progress. In this manner, this study aspires to describe the disjointedness and the continuity between his early period studies of law and his state theory approach in the following period. Poulantzas' unique contribution to the capitalist state debates is his approach to link the state together with relations of production and division of labor and to describe the state as an area of political class struggle. The ideas that he put forward by analysing the relationship between the modern law and the capitalist state with internal and external analysis methods are evaluated within the Marxist law debates and the role that law plays within the relational state theory is revealed.